Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

29520 miejsce

Stacja metra Świętokrzyska zmieni nazwę na Świętokrzyska Pasta?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2011-10-13 19:47

Radni z komisji nazewnictwa jednogłośnie zdecydowali wczoraj, że chcą, aby stacja metra Świętokrzyska zmieniła nazwę na Świętokrzyska Pasta. "To jakiś żart", "Kojarzy mi się z pastą do zębów" - tak ich decyzję komentowali pasażerowie warszawskiego metra, zapytani o opinię przez Wiadomości24.

 / Fot. Marcin Białek, GNU 1.2, CC 3.0Zmianę nazwy stacji zaproponowali kombatanci, którzy mają swoją siedzibę w budynku PAST-y przy ul. Zielnej, tuż przy wyjściu ze stacji Świętokrzyska. Warszawski ZTM oraz Zespół Nazewnictwa Miejskiego opowiedzieli się za pozostawieniem nazwy Świętokrzyska, uznając, że proponowana nazwa jest bardzo niefortunna. Jednak radni zdecydowali inaczej.

Jak informuje gazeta.pl, chodzi o wspomnienie zwycięstwa nad Niemcami podczas Powstania Warszawskiego. W czasie wojny budynek PAST-y zasłynął z zaciętych walk, był bardzo silnie broniony przez Niemców. Walki powstańcze o zdobycie gmachu trwały od 2 do 20 sierpnia. Zostały zakończone sukcesem, jednak sam budynek został bardzo poważnie zniszczony.

Radni przekonują, że "jak komuś Pasta w metrze się nie skojarzy, to sobie doczyta". - Świętokrzyska Pasta nikomu nie powinna kojarzyć się z pastą do butów - mówiła podczas wczorajszej dyskusji radna Anna Nehrebecka (PO). - To historyczny budynek, który nadal stoi.
 / Fot. Eugeniusz Lokajski, domena publiczna
Pod koniec 2006 roku zmieniono nazwę stacji Ratusz na Ratusz Arsenał, również na wniosek kombatantów. Wzbudziło to wiele kontrowersji, a pasażerowie nadal nazywają stację "metro Ratusz" lub "stacja Ratusz". A czy wiedzą, do czego nawiązuje "Arsenał" i "Pasta" przy nazwie stacji?

Arsenał i Pasta "się kojarzą"? Warszawiacy doczytali?

Wiadomości24 zapytały o to pasażerów warszawskiego metra. Na 10 przypadkowo zapytanych osób, 4 osoby wiedziały, że "Arsenał" nawiązuje do akcji pod Arsenałem, a tylko jedna spośród nich wiedziała, że Arsenał jest warszawskim budynkiem, z którym wiąże się historia Warszawy. Jeśli chodzi o stację Świętokrzyska Pasta, pytani pasażerowie w większości nie wiedzieli, że taka będzie teraz nazwa stacji. W tym przypadku również tylko jedna osoba wiedziała, że "Pasta" to budynek Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej.

 / Fot. Lvova, GNU 1.2Nasi rozmówcy często reagowali śmiechem, kiedy słyszeli nazwę Świętokrzyska Pasta. "Kojarzy mi się z pastą do zębów albo pastą do butów" - powiedziała pani Marta. "To jakiś żart jest, tak?" - nie dowierzał pan Michał. "To jest nachalne wciskanie historii Warszawy. Powstanie Warszawskie jest już wszędzie" - stwierdził pan Bartek, kiedy dowiedział się, że nazwa nie nawiązuje do "pasty jajecznej" jak sądził tylko do budynku stojącego przy ul. Zielnej.

Sprawą "jajecznego pomysłu", jak określił zmianę nazwy jeden z pasażerów, z którym rozmawiały Wiadomości24, zajmą się teraz radni Śródmieścia, a potem Rada Warszawy.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 13.10.2011 23:23

I sponsor, i reklama :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ładniej będzie "Pasta Świętokrzyska". Można by namówić do kompletu jakiegoś producenta chemii do wyprodukowania pasty do zębów czy butów "Świętokrzyskiej" i od razu byłby sponsor. :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.