Facebook Google+ Twitter

Stacja Ratusz-Arsenał w dotyku

Powstała pierwsza mapa warszawskiego metra dla niewidomych. Za pomocą dźwięku i dotyku niewidomi zapoznają się z przestrzenią stacji metra Ratusz-Arsenał i jej okolic.

mapa dotykowa dla niewidomych / Fot. Materiały organizatoraReliefowe mapy za pomocą wypukłości przedstawiają część naziemną, podziemną i poziom peronu stacji metra Ratusz-Arsenał. Towarzysząca jej legenda w języku Braille'a dokładnie opisuje przestrzeń i każdą przeszkodę w trzypoziomowym układzie stacji.

- Mapa jest precyzyjnie oznaczona - mówi niewidomy Marcin. - Na pewno będzie pomocna w poruszaniu się po Warszawie.

Oprócz dotykowej mapy, którą trudno byłoby nosić ciągle przy sobie, ze strony internetowej urzędu miasta można pobrać aplikację uruchamiającą głosowy opis mapy. W ten sposób osoba niewidoma zawsze będzie mieć przy sobie osobistego przewodnika, bo plik można ściągnąć na odtwarzacz MP3 i komórkę.

Dźwiękowe i dotykowe mapy są częścią pilotażowego projektu stołecznego Ratusza. Do końca roku warszawskie władze czekają na opinie o mapach i sugestie zmian. Jeżeli projekt się sprawdzi i będzie się cieszyć powodzeniem, powstaną mapy kolejnych stacji. Na razie przygotowano 130 specjalnych map, które będą dostępne w instytucjach i organizacjach działających na rzecz osób niewidomych i słabowidzących. Dwa egzemplarze otrzymał Polski Związek Niewidomych.

- Cieszymy się z inicjatywy Ratusza, idea projektu jest słuszna - mówi Elżbieta Oleksiak z Polskiego Związku Niewidomych. - Mapy będziemy udostępniać każdemu zainteresowanemu.

Mapy dla niewidomych nie są nowością. Niedowidzące osoby od lat uczą się geografii z dotykowych map i atlasów. Tych było jednak niewiele, bo matryce były wykonywane ręcznie, co wpływało na ich wysoką cenę. Teraz dzięki wykorzystaniu cyfrowego zapisu map, rozpoczęła się ich seryjna produkcja. Egzemplarz jest pięć razy tańszy, więc coraz więcej instytucji i osób niewidomych może sobie pozwolić na ich zakup.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.