Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15092 miejsce

Stadion Cracovii - miejsce niezmienne od 103 lat

31 marca 2015 roku stadion Cracovii przy ulicy Kałuży 1 obchodził swoje 103. urodziny.

 / Fot. MKS Cracovia SSAStadion Cracovii swoje narodziny przeżywał miedzy latami 1911-1912. Projektantem ówczesnego obiektu na polach zwierzynieckich był Franciszek Mączyński. Pierwszy mecz otwarcia na stadionie rozegrano 31 marca 1912 roku - to towarzyski mecz Cracovii z Pogonią Lwów.

W latach międzywojennych stadion był niszczony, miedzy innymi przez Rosjan i Niemców, nie ominęły go również kataklizmy takie jak powódź w 1925 roku.

W lecie 1926 roku powstał pierwszy tor kolarski, który odnowiono w 1969 roku. Co ciekawe, za czasów II wojny światowej Niemcy przekształcili ów stadion na magazyn samochodowy. Obiekt Cracovii zaraz po wojnie odbudowano, jednak w 1963 roku został on podpalony przez nieznanych sprawców i doszczętnie spłonął.

Kolejne otwarcie zanotowano w 1966 roku, jednak prace na nim trwały jeszcze przez kolejny rok. Dzięki pomocy prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego, odkupiono grunty od Sióstr Norbertanek i w 2009 roku przystąpiono do budowy nowego stadionu, który mieści 15 111 ludzi i jest on wzorowany na styl holenderski.

Co ciekawe, z nadaniem "imienia" stadionu bywało bardzo różnie. W 1936 roku obiekt Cracovii przyjął imię marszałka Józefa Piłsudskiego, po zakończeniu II wojny światowej nosił już imię ówczesnego prezesa klubu - doktora Edwarda Cetnarowskiego, co trwało kolejne 40 lat, po czym ponownie, już w 1991 roku, powrócono do im. Józefa Piłsudskiego.

Kolejna zmiana nastąpiła w 2005 roku, stadionowi nadano wtedy imię Jana Pawła II, wiernego kibica Cracovii. Jednak w 2006 roku sąd administracyjny anulował tę nazwę i tak znów powrócono do imienia Józefa Piłsudskiego, które istnieje do dziś.


Ciekawostki!
Inna nazwa stadionu Cracovii to "Ziemia Święta".

Stoi niezmiennie, chociaż pod różnymi postaciami w tym samym miejscu od 1912 roku do dnia dzisiejszego.

W 1913 roku na tymże stadionie Cracovia pierwszy raz w historii krakowskiego futbolu pokonała Wisłę Kraków

Rekordowa liczba kibiców została odnotowana w 1961 roku. Na trybunach zasiadło wtedy 35 679 osób.

W 1993 roku w "renowacji" stadionu pomogli Cracovii Świadkowie Jehowy. Z racji braków sponsorów oraz zaplecza finansowego klub był w bardzo ciężkim kryzysie. Dzięki umowie pozwalającej Świadkom Jehowy zorganizować swoje zgromadzenie na stadionie, klub zyskał nowe ławki, istniejące zostały "odrestaurowane" oraz wybetonowano koronę obiektu.

W 2012 roku stadion Cracovii był jedną z aren Euro 2012.

Na stadionie przy ulicy Józefa Kałuży 1 odbywa się również wiele imprez kulturalnych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.