Facebook Google+ Twitter

Stadion na 60 tysięcy kibiców w Łodzi?

Prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki zapowiedział wybudowanie ogromnego stadionu, mającego pomieścić około 60 tys. kibiców, jednocześnie nazywając najnowocześniejszy w Polsce obiekt w Kielcach "drobiazgiem".

Lokalizacja

Zdaniem prezydenta stadion miejski miałby być wybudowany na terenach sprzyjających dobrej komunikacji. Zaznaczył, że konieczna jest bliskość przystanków autobusowych i tramwajowych, dworca czy parkingów samochodowych. Tego typu wymogi spełnia obecny stadion ŁKS, mieszczący się przy al. Unii Lubelskiej 2, przy którym powstaje ponadto hala wielofunkcyjna. Co na to kibice Widzewa? Nie ulega wątpliwości, że tego typu rozwiązanie nie spotkałoby się z aprobatą fanów drużyny z al. Piłsudskiego 138 Właśnie dlatego, Jerzy Kropiwnicki nie chcę jeszcze przesądzać o lokalizacji obiektu, tłumacząc, że nie chce prowokować awantur i kłótni wśród kibiców. Dla wielu z nich, jest to jednak tylko przysłowiowa "gra na czas". Sam prezydent twierdzi, że do rozpoczęcia projektu potrzebna jest między innymi zgoda kibiców obu klubów. Czy uda się osiągnąć porozumienie w tej spornej kwestii?

Widok ze stadionu Widzewa Łódź, mogącego pomieścić 10 tysięcy kibiców. Fot. Krzysztof BaraniakLepsze dwa małe

Odpowiedzią na to pytanie może być alternatywne rozwiązanie, proponowane często przez fanów na internetowych forach. Mówi ono, o stworzeniu dwóch mniejszych obiektów sportowych, mających pomieścić ok. 20 tys. ludzi. Pomysł nie wydaje się zły, zwłaszcza że zapobiegło by to ewentualnym konfliktom między sąsiadami zza miedzy, a i ułatwiło organizacje spotkań. Wątpliwym jest, aby na mecze Orange Ekstraklasy przychodziło bowiem regularnie kilkadziesiąt tysięcy kibiców, co nie zawsze ma miejsce nawet w rozgrywkach zagranicznych. Czy jednak zdrowy rozsądek wygra z olbrzymimi ambicjami władz miasta?

Gruszki na wierzbie?

Należy pamiętać, że od samego przedstawienia planu budowy, do jej rozpoczęcia i zakończenia prowadzi bardzo długa droga. Jerzy Kropiwnicki podkreśla, że niezbędna jest zgoda klubów i fanów, jak również wsparcie ze strony mediów. Pozostaje jeszcze sprawa zapewnienia bezpieczeństwa, co także nie byłoby zadaniem łatwym i stanowiłoby nielada wyzwanie dla służb miejskich. Jakie jest więc prawdopodobieństwo sfinalizowania przedsięwzięcia? Dla kibiców - niewielkie. Obietnice prezydenckie porównują do słynnych "gruszek na wierzbie", a dziwić może jedynie fakt, że w najbliższej przyszłości nie będą miały miejsca żadne wybory. Łodzianom niejednokrotnie już składano stadionowe obietnice, lecz póki co nigdy nie zostały spełnione. Wizja powstania tak wielkiego obiektu jest również czymś o tyle niezwykłym, co prawie niewyobrażalnym, biorąc pod uwagę polskie warunki. Nasz kraj od lat jest niezwykle ubogi pod względem piłkarskich stadionów, toteż plan Kropownickiego może co najmniej dziwić. Czy jednak jeden "olbrzym", mający pomieścić kilkadziesiąt tysięcy osób rozwiąże całkowicie problem? Na pewno nie. Ja śmiem przyklasnąć wybudowaniu dwóch, mniejszych, ale na pewno także atrakcyjnych i nowoczesnych obiektów. Pozostaje wyrazić nadzieję, iż słowa prezydenta Łodzi nie pozostaną czekiem bez pokrycia, a władze wykazując się rozwagą potrafić będą zadowolić wszystkich kibiców i mieszkańców miasta, tym samym czyniąc krok w kierunku poprawienia boiskowej infrastruktury w Polsce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Niestety nie wierzę w te wszystkie przepowiednie - to jest niemożliwe... Nie ten kraj

Komentarz został ukrytyrozwiń

no proszę - rzeczowa, przyjazna odpowiedź kibica Legii. Pozdrawiam - kibic Widzewa:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem z Warszawy, miasta z budżetem znacznie większym od Łodzi i co mogę powiedzieć? U nas plany wybudowania stadionu są już od wielu lat. Było już wiele propozycji, wiele pomysłów, ale żaden nie wypalił. Po prostu w Polsce nie ma jeszcze klimatu do budowy stadionów, do rozwoju piłki nożnej. Choć ostatnio coś jakby drgnęło. Wybory wygrała Walcowa, wyrzuciła w diabły projekt STADIONU NARODOWEGO i wedle najnowszych pomysłów Stadion Legii ma mieć ok 30.000 tys. widzów. To mało w porównaniu do łódzkich 60.000, ale przynajmniej ma szanse powodzenia. Łodzi po prostu chyba na to nie stać i tyle. No chyba, że włączy się do tego UE:D Ale mimo wszystko życzę Łodzianom tego stadionu (albo 2 mniejszych) z całego serca - to miasto i te wielkie kluby na to zasługują. Pozdrawiam - Kibic Legii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.