Facebook Google+ Twitter

Stadion - świadek historii (pozasportowej)

Stadiony są z definicji przeznaczone do zawodów sportowych. Historia uczy jednak, że nie jest to jedyna możliwość ich wykorzystania. Areny sportowe zamieniały się w cmentarze i hale koncertowe, a u nas w targowiska.

Wielkie stadiony budowano z myślą o sportowcach. Niektóre z nich, jak Maracana czy Wembley, znalazły już miejsce w historii sportowych wydarzeń świata. Stadiony były jednak w ostatnich dziesięcioleciach świadkami wielu ważnych wydarzeń pozasportowych. Wykorzystywali je dyktatorzy, gwiazdy rocka, związki religijne czy kupcy. Do jakich celów, od sportu dalekich, były wykorzystywane? Wszystkich wymienić nie sposób, ale o kilku przynajmniej warto wspomnieć.

Ból, krew i łzy

Nie mam zamiaru wracać do czasów rzymskiego Coloseum, aby opowiadać o rzeczach strasznych, które miały miejsce na arenach sportowych. Wystarczająco dużo "wrażeń" zapewnili nam XX-wieczni dyktatorzy.
W 1973 roku władzę w Chile przejęła junta wojskowa, z Augusto Pinochetem na czele. Stadion Narodowy w Santiago został przekształcony w obóz koncentracyjny. W trakcie 3 lat zamknięto na nim ponad 100 tysięcy osób. Co najmniej 2000 z nich już nigdy nie wróciło do swych rodzin. Ich los do dziś pozostaje nieznany. Pomieszczenia techniczne i zaplecze stadionu przekształcono w sale tortur.

Satadion Olimpijski w Atenach, Wikipedia Commons http://www.loc.gov/rr/main/olympics/images.html / Fot. From James Sullivan, The Olympic Games at Athens 1906Jeszcze dalej posunęli się władcy krajów azjatyckich. Afgańscy Talibowie także zamieniali stadiony w miejsca kaźni, ale dodatkowo "zapraszali" widownię. Była ona zmuszona do oglądania publicznych egzekucji. Wszystko "ku przestrodze". Podobnie w Chinach. Tamtejsze władze do dziś przeprowadzają publiczne egzekucje na stadionach. Także w tym przypadku ma to odstraszyć obywateli przed łamaniem prawa.

Najbardziej przejmujący jest, przynajmniej dla mnie, przypadek stadionu w Sarajewie. W 1984 roku odbyły się na nim Igrzyska Olimpijskie. Osiem lat później zaczęto tam grzebać ofiary wojny na Bałkanach. Podczas trwającego ponad trzy lata oblężenia Sarajewa, zmarłych chowano na prowizorycznych cmentarzach, a jeden z nich stworzono właśnie na stadionie.

Na szczęście dyktatorzy wykorzystywali stadiony także w bardziej cywilizowany sposób. Za przykład niech posłużą długie i kwieciste przemówienia Mussoliniego, czy absolutnego "gawędziarza" Fidela Castro. Choć chyba najciekawszym przypadkiem jest tu Korea Północna. Tam, odbywające się na stadionach (choć nie tylko) widowiska mają przekonać naród o potędze własnej oraz wodza, nadciągającym dobrobycie, czy przedstawić kolejne plany rozwoju.

Tysiące Amerykanów, którzy musieli, wskutek huraganu Kathrina, uciekać ze swoich domów, znalazło schronienie na stadionie Superdome. Dla nich był on miejscem ratunku. Oznaczał bezpieczeństwo i zastąpił na jakiś czas zniszczone przez żywioł miasto.

Stadion pełen Boga

W 1983 roku papież Jan Paweł II odprawił mszę świętą na Stadionie X-lecia. W świątynię zamienił się także Stadion Azteca w Meksyku. Tam papież - Polak gościł w roku 1999. Wreszcie w roku milenijnym odprawił mszę na Stadionie Olimpijskim w Rzymie. Korzystanie ze stadionów nie jest jednak domeną katolików. Chrzty na stadionach organizują Świadkowie Jehowy. Raz w roku spotykają się na przykład w Warszawie na obiekcie Legii Warszawa. W pałac ślubów zmieniali stadion wyznawcy Kościoła Zjednoczenia. Ślubu udzielał założyciel sekty Sun Myung Moon. Robił to przeważnie podczas wielkich, zbiorowych ceremonii. Jak dużych? W Seulu udzielił jednocześnie sakramentu dla 5000 par.

Muzyczna ekstazaFidel Castro, Hugo Chavez i Evo Morales. / Fot. PAP/EPA/Alejandro Ernesto

Nie ma hal koncertowych o porównywalnych do stadionów gabarytach. Ilu już świetnych koncertów wysłuchaliśmy na Śląskim w Chorzowie, czy na warszawskich stadionach Gwardii i Legii... W 1988 roku z tego typu promocji skorzystało Amnesty International, które zorganizowało na stadionie w Atenach koncert pod hasłem: "Prawa człowieka teraz!". Sukces zapewniło imprezie właśnie miejsce. Dzięki temu AI mogła dotrzeć ze swym przesłaniem do ogromnej liczby osób.

W Polsce

Także u nas nie brakuje wielu historii związanych ze stadionami. Prym wiedzie tu warszawski Stadion X-lecia. Organizowano tutaj: koncerty, masówki, dożynki i uroczyste obchody ważnych dla władz socjalistycznej Polski rocznic. Najtragiczniejsze zdarzenie miało miejsce 8 września 1968 roku, kiedy to samospalenia dokonał na stadionie Ryszard Siwiec. Z kolei przez lata pod płytą boiska warszawskiej Polonii spoczywały szczątki Powstańców Warszawskich.

Za kilka lat będziemy mieli w Polsce stadiony nowoczesne, piękne i funkcjonalne. Takie przynajmniej są założenia. Możemy sobie jedynie życzyć, aby nigdy nie stały się one areną tragicznych wydarzeń, bo tych, jak widać, na obiektach sportowych nie brakowało.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

+ Za pomysł. A co do Świadków Jehowy to organizują oni na stadionach trzydniowe Zgromadzenie, a chrzest jest tylko jednym z punktów programu. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

przeczytałam z zaciekawieniem, świetny pomysł, plusior +

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.02.2008 09:12

Fajny pomysł, ciekawy artykuł :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe podejście do tematu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.