Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

16254 miejsce

Stadionowy plac budowy

Oczy mi wyszły z orbit, gdy zobaczyłem końcowy efekt budowy w Bydgoszczy. Na piłkarskiej scenie Bydgoszcz jest daleko w tyle. Ich nowy stadion jest jednak w czołówce.

Szalenie miło patrzeć na najnowsze zdjęcia z budów, gdzie w górę rosną betonowe trybuny, a robotnicy w kaskach instalują krzesełka. Zacznijmy więc podróż po najważniejszych placach budowy.

Poznań


Stadion Lecha Poznań z lotu ptaka. Dziś budowa, znacznie zmieniła wygląd tego obiektu. / Fot. Monika Mężyńska - Wikimedia Commons - Licencja 2.0 Na meczach w Poznaniu, zawsze pojawia się najwięcej kibiców. Jako kibic Legii Warszawa, szczerze zazdroszczę liczby fanów na meczach, głośnego dopingu i co najważniejsze... prężnej przebudowy stadionu. W projekcie zaplanowano 46.500 krzesełek i wszystkie zadaszone trybuny. Obecnie jest zadaszona jedna trybuna za bramką. Na Bułgarskiej może zasiąść prawie 24 tysiące osób. Według mojej oceny będzie to w 2010 roku jeden z ładniejszych obiektów w Polsce. Władze Lecha, sugerują, że jeśli Lechowi będzie się dobrze wieść, rozbudowa będzie nadal prężnie prowadzić do końca budowy.

Lubin


Wygląd starego stadionu w Lubinie. Za jakiś czas znikną te straszne betonowe trybuny. / Fot. Wikimedia Commons - Licencja GNUTen kto widział stary stadion w Lubinie i zainstalowane na nim krzesełka mógł złapać się za głowę. Jak dla mnie to obraz straszliwej nędzy kiedy obok drewnianych ławek, a obok nich kilka tysięcy krzesełek. Stadion Zagłębia przed remontem miał pojemność około 7 tys. krzesełek. Jednak maksymalnie mogło na niego wejść około 30 tys. Te pozostałe miejsca są jednak niedostępne. Modernizacja stadionu była potrzebna. Cieszę się, że wielkie polskie betonowe molochy, zmieniają się (powoli), w obiekty z prawdziwego zdarzenia. Docelowo będzie to piękny zadaszony obiekt z 16 tysiącami miejsc. Powodzenia!

Bełchatów


Obecnie na stadionie w Bełchatowie, trwa budowa trybuny dla gości. Trybuna umieszczona jest za bramką (dolna część fotografii). / Fot. Wikimedia Commons - Licencja GNUMiałem możliwość odwiedzić stadion w Bełchatowie. Był to czas kiedy ta drużyna grała bardzo dobrze, a najlepsze drużyny tu przegrywały. Jednak stadion ten przed remontem, bez litości mogłem nazwać największym architektonicznym kiczem. Cztery strony świata i pięć różnych trybun. Przez remontem trybuna gości, była betonową klatką, która straszyła swoim wyglądem. Pojemność docelowa to jedyne 6400 miejsc. Zdziwiło mnie, że odbył się tu finał Pucharu Polski. Mam nadzieję, że stadion ten szybko skończy swoją przebudowę.

Kraków


Jedna z nowocześniejszych trybun w Polsce. Trybuna umieszczona za bramką. / Fot. Wikimedia Commons - Licencja CC 2.0 Kiedy w telewizji widziałem zwycięski mecz Wisły z Barceloną z zaciekawieniem zerkałem na trybunę, której po prostu nie było. Teraz stadion w Krakowie ma dwie trybuny (obie za bramkami), zadaszone, pełne krzesełek. Trybuna zwana sektorem C, nie istnieje. Czeka na tak samo nowoczesną konstrukcję, jak pozostałe dwie. To dobrze, bo w takim tempie, w Krakowie będzie stadion o pojemności 33 680 miejsc. Dziś Wisła może pochwalić się nie całą połową tej ilości.

Bydgoszcz


Na stadionowej mapie Bydgoszcz, nie ma się czego wstydzić. / Fot. Przemysław Jahr - Wikimedia CommonsMoje oczy wyszły z orbit kiedy, zobaczyłem końcowy efekt budowy w Bydgoszczy. Na piłkarskiej scenie, Bydgoszcz jest daleko w tle. Ich nowy stadion jest jednak w czołówce. Właścicielem tej (jak dla mnie) estetycznej perełki, na polskie możliwości jest Zawisza Bydgoszcz. Obiekt w pełni sportowy, liczy prawie 20 tysięcy miejsc siedzących. Jak patrzę na zdjęcia tego obiektu, wierzę, że w Polsce można budować stadiony, które - nie dość, że są funkcjonale - to mogą cieszyć oko. Bydgoszczy szczerze gratuluję.

Ostrów, Gorzów, Głogów


Te stadiony nie przekroczą 16 tysięcy miejsc. Jednak dla takich miast jak Ostrów Wielkopolski, czy Gorzów, nowoczesne (proste) stadiony są potrzebne. Warto wspomnieć o budowanym stadionie w Głogowie. Ten mały stadion osiągnie pojemność tylko 2800 miejsc. Nadal chcę podkreślać, że jakiekolwiek obiekty z miejscami siedzącymi, są bardzo potrzebne w małych miastach, a nawet wsiach.

Warszawa


Obecnie trybuna główna ma już dach. Stadion czekają kolejne pozytywne modernizacje. / Fot. Wikimedia Commons - Licencja GNUStadion Polonii Warszawa dorobił się w zeszłym roku zadaszenia głównej trybuny. Dlatego w Warszawie mamy już dwa duże dachy. Drugim jest dach stadionu Legii. Docelowo na Konwiktorskiej będzie około 16 tysięcy mniej. To dobrze, że Warszawa dorobi się obiektu z czterema normalnymi zadaszonymi trybunami. Może siły finansowe z Grodziska pozwolą na przyśpieszenie budowy.

Tu na terenach opuszczonych basenów Legii, powstanie nowoczesny stadion. / Fot. Robert Danieluk Protest na linii klub - kibice ( czytaj ), a także wątki z kosztem budowy, powodują wielkie opóźniania. Jako kibicowi, jest mi bardzo przykro, że w moim mieście nie może być normalnego stadionu. Jakoś Kraków może, Poznań może, czy nawet Lubin może. A Warszawa? Stadion Legii byłby więc dumą tego miasta. Oczywiście mam wielką nadzieję, że w 2012 roku stadion Legii i Narodowy będą zapełniać się każdego razu, kiedy na murawę wybiegną kibice.

Czas ucieka


Moje oczy zwrócone są na projekty stadionu Narodowego, stadionu miejskiego we Wrocławiu i pięknej Baltic Arena. Na jednym 55 tysięcy, na pozostałych po 44 tysiące miejsc. Kieruję oczy na kalendarz i widzę, jak setki dni do rozpoczęcia imprezy uciekają. Czy nasi sąsiedzi też dadzą sobie rade, czy nam się uda? Jako kibic piłki nożnej, nie chciałbym siedzieć na drewnianych ławkach, przemoczy z braku dachu. Niestety, tak wygląda większość polskich stadionów.

W sobotę 6 września 2008 roku na stadionie X-lecia w Warszawie, odbyło się sportowe pożegnanie stadionu. Oby to efektowne widowisko wielkiego finału Red Bull X-Fighters, przyśpieszyło wbijanie nowych pali które są podstawą, stadionu Narodowego. Czas na prawdziwe stadiony.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

No i tu powstaje kolejny "zonk" związany z ITI i miastem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chodzi o stadion Polonii w Warszawie, to na finanse samego klubu raczej nie ma co liczyć, bo obiekt przy Konwiktorskiej jest stadionem miejskim, który klub tylko wynajmuje. Podobnie jest z Legią - to do miasta należą inwestycje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dobry temat

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.