Facebook Google+ Twitter

Stadiony, ale dla kogo?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-01-13 12:08

Pamiętacie filmy amerykańskie,w których główni bohaterowie mogą wejść na stadion piłkarski w środku nocy? Albo sceny z wielu seriali, gdzie zwykli ludzie mogą swobodnie trenować na sportowej arenie, np. podbiegi po schodach, niczym Rocky Balboa?

Stadion narodowy. Czy już wkrótce takie tłumy będą go odwiedzały na co dzień, a nie tylko z okazji dnia otwartego? / Fot. Mateusz Włodarczyk/Creative Commons 3.0Brzmi fajnie, ale jeśli nie jesteście VIP-ami, to możecie pomarzyć o takiej rozrywce. I nie chodzi o to, że brakuje stadionów, bo na Euro 2012 powstaje ich całkiem sporo. Jednak te obiekty pozostają zamknięte dla przeciętnego "Kowalskiego".

Patrząc na wybudowane już stadiony piłkarskie na Euro, wszystkie są dla nas obietnicą: kolejnych miejsc na koncerty, na wszelkiego rodzaju zawody sportowe i oczywiście mają gwarantować niezapomniane przeżycia. I zgadzam się z tym całkowicie - w końcu w Warszawie spotkamy się nie na Torze Służewieckim, na koncercie wielkiej gwiazdy popu; katowicki Spodek zapewne powoli zacznie ustępować miejsca wrocławskiemu stadionowi i już tylko patrzeć, kiedy wszystkie festiwale w Trójmieście przeniesione zostaną do Ergo Areny.

A gdyby tak móc wejść na stadion o każdej porze dnia i nocy - bez względu na to, czy aktualnie tam się coś dzieje, czy nie? Nie każdy jest zagorzałym kibicem czy fanem koncertów. Traktując stadiony tylko w tych kategoriach, tak naprawdę zamykamy je na ludzi. Powstają kolejne obiekty, które będziemy znać tylko z telewizji i ze zdjęć. Nie będziemy z nich korzystać, a tylko patrzeć na nie zza ogrodzenia, jak na wirujące płatki śniegu w szklanej kuli latem.

Może więc warto podjąć próbę i przekonać ludzi, że stadiony powinny być powszechnie otwarte? Tak, żeby jednoczyły ludzi, żeby były miejscem spotkań na co dzień, a nie tylko rozbłyskały od święta?

Według mnie warto. Pozostaje pokładać nadzieję w kolejnych, nowych inwestycjach tego typu obiekty.

Justyna Filipowska

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Karol
  • Karol
  • 15.01.2012 23:30

Popieram inicjatywę w zupełności. Stadiony, sale gimnastyczne i masa innych miejsc "publicznych" jest przez 90% czasu zamknięta na społeczeństwo. Gdyby je otworzyć na pewno znalazłoby się dużo ludzi, którzy korzystali by z nich. Jedyne ryzyko - ktoś coś zniszczy, ale moim zdaniem zyski byłyby nieporównywalnie większe. Zresztą sami trenujący już by zadbali, żeby mieli gdzie grać za 5 lat, no ale wielu urzędnikom widocznie trudno to sobie uzmysłowić...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Palson
  • Palson
  • 15.01.2012 22:53

Ci, którzy trzymają stadiony zamknięte po prostu nie mają pomysłów na ich wykorzystanie. Miejmy nadzieję, że po tej akcji się to zmieni.

Komentarz został ukrytyrozwiń
szef
  • szef
  • 15.01.2012 18:23

No i gitara, otwarty stadion oznacza łatwy dostęp dla młodzieży, chyba lepiej żeby taka młodzież grała niż paliła fajki na klatkach!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Lalum Lalem
  • Lalum Lalem
  • 15.01.2012 18:16

Niezła akcja ze Stadionem Białoczerwonych, o manifestacji w Warszawie nie wspomne: http://wiadomosci.wp.pl/kat,15331,wid,14159269,wiadomosc.html?ticaid=1dbeb&_ticrsn=3 Ale mają racje, powstaje tak niesamowita inwestycja wiec dlaczego by z tego nie skorzystać i nie wysłać tam naszej Reprezentacji? Swoją drogą do otwarcia pozostało tylko nieco ponad 6 godzin!! :D

Komentarz został ukrytyrozwiń
Radar Kowalski
  • Radar Kowalski
  • 14.01.2012 18:47

W pełni popieram taki pomysł, im więcej stadionów tym większa szansa ze będą otwarte dla nas, zwykłych zjadaczy chleba. Im więcej tym lepiej!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Anna Kowalska
  • Anna Kowalska
  • 13.01.2012 22:22

No właśnie..artykuł jak najbardziej oddaje realia polsko- stadionowe(jeśli mozna to tak okreslic:-)) Stadion biało-czerwonych, wokół którego zrobiło się głośno,z powodu jego otwarcia(juz za 2 dni) wydaje się być dobrą opcją na każdą ewentualność. Byo by super,gdyby stadiony były dostępne po prostu,ot tak dla wszystkich..a nie tylko dla chuliganów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
docha
  • docha
  • 13.01.2012 19:14

Rozumiem, ze obawiają się wandali, ale może jakaś ochrona i monitoring rozwiązałyby sprawę? Ja jestem za otwarciem stadionów :) A stadion Biało-Czerwonych wygląda ciekawie, otwarcie za dwa dni, widziałam, że nawet jakieś konkursy się z tej okazji szykują.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Iza W.
  • Iza W.
  • 13.01.2012 14:40

Bardzo fajny artykuł, fajnie że ktoś pomyślał o tym. Czemu stadiony stoją tak bezczynnie w ciągu roku, można by je w bardzo ciekawy sposób wykorzystać. Powstawanie nowych - jak tego http://aktywni.pl/aktualnosci/gdzie-bedziesz-na-euro-2012/
i brak chęci w jego wykorzystaniu jest dla mnie głupotą.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gosiaczka
  • Gosiaczka
  • 13.01.2012 14:33

Bardzo mądrze napisane. Wszystkie stadiony powinny być otwarte dla każdego obywatela a ie tak jak ma to miejsce obecnie, od wielkich dzwonów. Czytałam, że w Wawie była demonstracja zwolenników otwierania stadionów dla ludzi. niebawem chyba 16 stycznia ma zostać otwarty stadion bialoczerwonych. zwolennicy demonstrują aby jakiś mecz Euro mógłby być tam rozegrany. Sam stadion prezentuje się super w sieci.