Facebook Google+ Twitter

Stadiony wstydu

Stadion piłkarski. Tu najlepiej widać polską piłkę nożną. Ani piękna, ani zgrabna, ani wysportowana. Raczej chytra, cwana, interesowna i koślawa.

Stadiony wstydu. / Fot. Cezary KrysztofiakCo takiego ma w sobie piłka nożna, że budzi tak wielkie emocje i zainteresowanie mediów oraz tysięcy wiernych zawodników, fanów, kibiców i kiboli. Myślę, że tajemnica leży w prostocie i pieniądzach. To jak z grą w totolotka: można wygrać wiele za nic. Podobnie jest z piłką nożną. Jak pokazuje praktyka, ta dyscyplina sportu właściwie nie wymaga od gracza żadnych umiejętności, sprzętu czy jakiegoś szczególnego miejsca. W piłkę nożną może grać każdy i wszędzie.

Oczywiście, gdy już dojdziemy do brania pieniędzy za to granie, to warunki trochę się zmieniają. Nadal nie musimy mieć żadnych szczególnych umiejętności, natomiast dostajemy buty, koszulkę i musimy biegać po boisku o określonych wymiarach, stosując się do reguł gry.

Na czym polega owa gra? Otóż chodzi mniej więcej o to, aby piłkę czy - w biedniejszych zespołach - szmaciankę, kulnąć pomiędzy słupki i poprzeczkę bramki. Generalnie drużyna, która zrobi to więcej razy niż rywal, wygrywa.

Gdy to opanujemy, dochodzimy do zawodowstwa. Wydaje się, na podstawie obserwacji zmagań ligowych piłkarzy, że stosunek ich wynagrodzenia do prezentowanej fachowości zawodowej jest super korzystny.

Zarobki w ekstraklasie zaczynają się od 3 tys. złotych, a szeregowy piłkarz miesięcznie wyciągnie nawet 10 tys. zł. Bez premii i "boków". Oczywiście, tak zwane gwiazdy zarabiają nawet w okolicach miliona złotych, ale nie chodzi nam o wyjątki.

Ci najlepsi mają jeszcze dochody ekstra. Tylko za awans do Euro 2008 - jak podaje "Przegląd Sportowy" - nasi piłkarze zarobili bardzo konkretną kasę. Maciej Żurawski - 218 178 zł, Mariusz Lewandowski - 204 820 zł; Jacek Bąk - 195 915 zł, Michał Żewłakow - 195 915 zł, Jacek Krzynówek -191 463 zł, Marcin Wasilewski - 187 010 zł, Jakub Błaszczykowski - 182 557 zł, Euzebiusz Smolarek - 182 557 zł, Artur Boruc - 178 105 zł, Radosław Sobolewski - 155 842 zł, Dariusz Dudka - 142 484 zł, Grzegorz Bronowicki - 120 220 zł, Mariusz Jop - 89 052 zł, Jerzy Dudek - 26 715

Przeciętny polski ligowy kopacz porusza się po boisku ociężale z ukrywaną zadyszką, nie potrafi kopnąć piłki w określonym kierunku, nie potrafi jej przyjąć, nie mówiąc o poprowadzeniu, zwodach czy celnym strzale na bramkę.

Gdyby hydraulik prezentował podobny stan wyszkolenia w swoim zawodzie to umarłby z głodu i jeszcze musiałby zwrócić swoim klientom masę forsy za stracony czas i zepsute materiały.

Kopacz ligowy nie musi i ma się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Media i kibicująca gawiedź jest jak zakochana małolata. Wpada w euforię przy cherlawych wymęczonych zwycięstwach i śpiewa ”Nic się nie stało!!!”, przy karczemnych, wstydliwych porażkach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (17):

Sortuj komentarze:

Równie dobrze możesz napisać, że Benzema jest słaby, bo nie odszedł z Lyonu. A wszystkie spekulacje na temat odejścia Francuza są plotkami.
I będzie to głupotę, bo Benzema jest świetny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

mądrzę się i podsumowam tematy dot. dziedzin, którymi się nie zajmuję - w przeciwnym wypadku siedziałbym cicho :)
p.s. ucinając dyskusję: pełny stadion Lecha jest wyjątkiem a Boruc nie gra w Milanie, mimo że prasa sprzedaje go do połowy najlepszych klubów Europy. Chyba coś w tym jest?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Skawel
To oficjalne wypowiedzi działaczy Milanu. Jeśli je podważasz, to już Twoja sprawa. Mniejsza o to, że trudno jest je podważać, ale jak się zjadło wszystkie rozumy świata, to rozumiem.
Tym razem bez;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie sądzę, żeby w zarobkach polskich kopaczy było coś szczególnie podejrzanego. Coś charakterystycznego tylko dla naszego grajdołka.
Wypadkowa (nie)umiejętności grania, albo udawania, że się gra, do ryzyka wejścia w ten zawód ze wszystkimi konsekwencjami.

p.s.
Zamiast pisać po raz n-ty, że coś jest świetnym tematem na artykuł, po prostu napisz go. Podając dowód.

p.s.2
Przykład Lecha pokazuje, że kibic stadionowy może być źródełkiem całkiem niezłego dochodu.
Choć oczywiście źródłem zasadniczym jest gość kupujący jogurty. Dzięki reklamom w przerwie meczów.
Biznes bukmacherski dopełnia reszty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jasne że jestem zwolennikiem zaglądania komuś do kieszeni, jesli wydaje mi się to podejrzane (w końcu od czego jest czwarta władza?). Np. politykom zaglądam jeśli istnieje podejrzenie wykorzystywania stanowsk politycznych i też polskim piłkarzom, bo od lat nie mogą awansować do LM a zarabiają furę kasy. Przecież to świetny temat na artykuł - skąd biorą się pieniądze w piłce, na czym się tam zarabia (na kibicach na stadionach? w Polsce?) i jak są wyceniane kluby oraz praca piłkarzy. Czy nie czujecie dobrego tematu?

p.s. wycena pracy i rozpiętość zarobków s połeczeństwie to kolejny świetny temat na artykuł - od dawna ekonomiści się tym zajmują, kontrowersji jest b.duzo.
pps aha, pewnie że zazdroszczę piłkarzom sławy i pieniędzy. Pewnie tak samo jak dziennikarze tropiący łapówkarzy - przecież oni ich tropią tylko dlatego, że zazdroszczą :)) Intencje mogą być tylko złe...

złosliwie pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ach, biednemu Borucowi zawsze wiatr w oczy. Wszystko się przeciw niemu sprzysięgło nawet wszechmocny premier Włoch Berlusconi stanął na jego drodze do piłkarskiego Olimpu...
Jeszcze cover story rabnąć, wątek z alkoholizmem bramkarza dla pieprzu dodać (przecież przyznał, że lubi piwo!) i gazeta się sprzedaje :)))
Łukaszu...chciałbym być poważny ale daj mi szansę :)))
pozdr.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No właśnie.
Zazdrościcie im? Przecież nie dostają wypłat ze skarbu państwa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ skawel

"1. rzeczywiście polscy piłkarze zarabiają skandalicznie duzo w porównaniu z tym co prezentują na boisku."

Jesteś zwolennikiem zaglądania do cudzych kieszeni?

Zarabiają, bo na nich zarabiają inni. A źródłem zarobku jest klient, ten na stadionie i przede wszystkim ten na fotelu z pilotem w dłoni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No wiesz Paweł, jeśli wywiady z trenerami uważasz za całkowicie niepoważne, to nie wiem skąd bierzesz informacje. Chyba, że sam dowiadujesz się w tych klubach.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Akurat na temat Boruca wypowiadał się sam Ancelotti, jeśli wiesz kto to jest, wyrażając spore zainteresowanie Arturem. Transfer blokował jednak Berlusconi, więc trochę niepoważnie się zachowujesz, nabijając się z mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.