Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

20903 miejsce

Stajemy się Europejczykami. Krótka rzecz o historii Szczecina

Historia stosunków polsko-niemieckich ma wiele tragicznych i trudnych do zapomnienia wydarzeń i zdarzeń, zapisanych w historii Europy i świata. Miejmy nadzieję, że ma też jeszcze wiele niezapisanych, pozytywnych kart.

Wały Chrobrego, wcześniej Tarasy Hakena / Fot. Wincenty SadowskiDobrze się stało, że Polacy po odzyskaniu Szczecina (po II wojnie światowej) nie popadli w paranoję niszczenia wszystkiego co niemieckie i budowania od podstaw Szczecina jako polskiego miasta. Oczywiście, nie obeszło się bez likwidacji niektórych budowli, pomników „ku czci” bohaterów Niemiec i Prus, którzy negatywnie zapisali się w historii Polski, np.: konnego pomnika cesarza Fryderyka III (stojącego kiedyś w miejscu obecnego pomnika Mickiewicza), ale większość z nich znalazła po drobnych korektach (np. w nazwie) polskie, słowiańskie zastosowanie i znaczenie.

Dzięki korektom niemieckich nazw na bardziej swojskie: dawna Wieża Bismarka stała się Wieżą Gocławską, Tarasy Hakena zostały Wałami Chrobrego itp., a rzeźbę Lapity z centaurem nazwano rzeźbą Herkulesa, walczącego z centaurem. Co prawda, najbardziej znanym dziełem Ludwiga Manzla w Szczecinie był pomnik Sediny, jednak do dzisiejszych czasów (z większych jego dzieł), zachowała się tylko rzeźba (na tarasie Wałów Chrobrego), przedstawiająca walkę lapity z centaurem (Herkulesa walczącego z centaurem).

Dzisiaj, po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, wypieranie się naszej niemieckiej przeszłości Szczecina i tak jej nie zmieni. Bo przecież szczecinianie, to także dawni, sławni Niemcy, bo zaczynamy się stawać Europejczykami. Dlatego dzisiaj oddajemy hołd dawnym niemieckim burmistrzom (np. Herman Haken, Friedrich Ackermann), niemieckim twórcom i artystom (np. Carl Loewe, Julius Levin, Ludwig Manzel), itp.

Tak jak Fryderyk Chopin, sławni kompozytorzy, malarze i inni twórcy i artyści polscy, wnieśli swój dorobek do dziedzictwa światowej kultury, tak i niemieccy twórcy i artyści wnieśli swój dorobek do historii i tradycji Szczecina. Wielonarodowościowe dziedzictwo kultury widać w Szczecinie na każdym kroku. Zabytki Szczecina są w olbrzymiej większości dziełem niemieckich budowniczych, a Szczecin jest rodzinnym miastem wielu wybitnych niemieckich i pruskich twórców i artystów.


Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Jerzy Polak
  • Jerzy Polak
  • 16.01.2012 17:57

A Węgrzy chcą wystąpić z Unii Europejskiej. Mają dość ograniczania swobody przez Komisje Europejską, a podtekście nieuchronnego płacenia kar za zanieczyszczanie atmosfery.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Poznański
  • Jan Poznański
  • 07.01.2012 09:02

Szukając swoich rodowych korzeni, znalazłem (zarówno ze strony matki jak i ze strony ojca) gałęzie krewnych osiadłych w Niemczech (mających obywatelstwo niemieckie). Myślę, że wielu z nas Polaków (i odwrotnie Niemców) odnalazło by w swoich korzeniach zagraniczne gałęzie. Okazuje się, że świat jest mały, a wymieszanie nacji jest prawdą oczywistą!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Damian Kot
  • Damian Kot
  • 31.12.2011 15:25

Ceny europejskie, dochody azjatyckie (blisko nam).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja tam wolę byc Polakiem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Europejczykami na zasadzie "ubodzy krewni".

Komentarz został ukrytyrozwiń
Tomasz Szczecinski
  • Tomasz Szczecinski
  • 14.12.2011 09:48

Ten fragment artykułu oddaje cała prawdę o widzeniu stosunków polsko-niemieckich, przez dzisiejsze społeczeństwo Szczecina: "Dzisiaj, po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej, wypieranie się naszej niemieckiej przeszłości Szczecina i tak jej nie zmieni. Bo przecież szczecinianie, to także dawni, sławni Niemcy, bo zaczynamy się stawać Europejczykami. Dlatego dzisiaj oddajemy hołd dawnym niemieckim burmistrzom (np. Herman Haken, Friedrich Ackermann), niemieckim twórcom i artystom (np. Carl Loewe, Julius Levin, Ludwig Manzel), itp.

Tak jak Fryderyk Chopin, sławni kompozytorzy, malarze i inni twórcy i artyści polscy, wnieśli swój dorobek do dziedzictwa światowej kultury, tak i niemieccy twórcy i artyści wnieśli swój dorobek do historii i tradycji Szczecina. Wielonarodowościowe dziedzictwo kultury widać w Szczecinie na każdym kroku. Zabytki Szczecina są w olbrzymiej większości dziełem niemieckich budowniczych, a Szczecin jest rodzinnym miastem wielu wybitnych niemieckich i pruskich twórców i artystów."

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jaś Grocławski
  • Jaś Grocławski
  • 29.11.2011 17:11

Wrocław, też może się pochwalić podobna historią!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.