Facebook Google+ Twitter

Stalexport i Ministerstwo Infrastruktury blokują rozwój Jaworzna?

Stalexport utrudnia realizację projektu budowy Drogi Współpracy Regionalnej, która ma skomunikować Węzeł Jeleński z Drogą Krajową 79. Ministerstwo Infrastruktury zamiast stanąć po stronie samorządowców, od całej sprawy się odcina. A Jaworzno i kilka innych miast śląskich traci szansę na rozwój.

Węzeł Jeleński z lotu ptaka / Fot. UM JaworznoProblemy jaworznickich samorządowców pojawiły się, gdy w ostatniej fazie projektu mającego skomunikować strefę aktywności gospodarczej Jaworzna z Drogą Krajową 79 firma Stalexport nie wyraziła zgody na budowę nowego ronda w pobliżu autostrady. Jak się okazało nieznaczna część ronda wchodziła na teren zarządzany przez spółkę. Tę sytuację samorządowcy tłumaczą faktem, że nie mogli otrzymać stosownych informacji od ministerstwa infrastruktury. - Pomimo wielokrotnie podejmowanych prób dotarcia do informacji spółka Stalexport oraz Ministerstwo Infrastruktury skutecznie uniemożliwiają nam zapoznanie się z umową koncesyjną, nie wyrażając zgody na odtajnienie dokumentu. W wyniku działań spółki konieczna jest zmiana lokalizacji ronda - mówi Tomasz Tosza, z Wydziału Inwestycji Miejskich.

Ministerstwo odpiera zarzuty. - W sprawie tej prowadzona była korespondencja z Prezydentem Miasta Jaworzna, dotycząca rozbudowy węzła autostrady A4 „Jeleń” (tzw. węzeł Jeleński, w okolicach którego leży Gminna Strefa Aktywności Jaworzna przy.red.) oraz udostępnienia Prezydentowi Miasta Jaworzna zapisów umowy koncesyjnej autostrady A4 - mówi serwisowi Wiadomości24.pl Mikołaj Karpiński, rzecznik ministerstwa.

- To jest niesamowite kłamstwo i może mnie pan cytować. Żadnego wglądu do umowy koncesyjnej nie mieliśmy - irytuje się Tomasz Tosza. - Otrzymywaliśmy tylko odmowy. Niestety nie mogliśmy się od nich odwołać, ponieważ odwołanie przysługuje nam tylko pod warunkiem, że dostaniemy je w formie decyzji, my dostawaliśmy je natomiast w formie zwykłego pisma - dodaje Tosza.

Sytuacją nie jest zachwycony także prezydent miasta. Gminna Strefa Aktywności była tworzona kilkanaście lat. Utrudnienia w skomunikowaniu tej strefy z DK 79 i odmowa otwarcia Węzła Jeleńskiego, który połączyłby strefę z autostradą mogą okazać się czynnikiem odpychającym inwestorów. - My się czujemy poniekąd zakładnikiem Stalexportu, bo wiele decyzji, które powinna wydać Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad (GDDiA) podległa ministrowi, wydaje decyzje pod dyktando Stalexportu. Spółka stała się hegemonem dla tej części kraju, przez który przebiega autostrada - tłumaczy Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

5+
-Gratuluje!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Duża piątka.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Warto docenić takie artykuły:) 5

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.