Facebook Google+ Twitter

Stan pogody: Mamy dwie Polski

Na południowym zachodzie wiosna drzwi już wyważyła, z północno - wschodniej brutalnie ją wyrzucono. Ostatnimi dniami w Polsce doszło do niecodziennego zjawiska. Różnica temperatur pomiędzy dwoma rejonami kraju wynosiła ponad 30 stopni!

Mapa rozmieszczenia temperatury w Polsce / wyk: M.NowakJak podają oficjalne statystyki Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który posiada sieć stacji pomiarowych w całej Polsce, wczoraj i dziś amplituda temperatur pomiędzy polskim biegunem zimna (Suwalszczyzna) a biegunem ciepła (Dolny Śląsk) ciągle wahała się pomiędzy 20 a nawet 30 stopniami Celsjusza! Tak więc podróżujący pomiędzy Legnicą a Podlasiem, mogliby doznać termicznego szoku.
Sytuacja ta uświadamia nam dobitnie w jakim klimacie znajduje się nasz kraj. Otóż mamy namacalny dowód tego, ze leżymy na terenie klimatu umiarkowanego przejściowego , na granicy dwóch potężnych klimatów. Ściana wschodnia - jest to strefa klimatów kontynentalnych, charakteryzujących się pogodą wyżową, słoneczną. W lecie przynosi upały w zimie - siarczyste mrozy. Od zachodu dosyć często natomiast wprasza się do nas lobby klimatów oceanicznych, które przynoszą wilgoć w postaci letnich ulew (nierzadko powodujących katastrofalne powodzie) lub odwilży w zimie.
(Ach to położenie Polski. Nie dość, że od wieków pomiędzy dwoma mocarstwami, dwoma światopoglądami to jeszcze klimat!)
Obecnie Polska jest dokładnie na styku obydwóch mas, oddzielonych od siebie frontem atmosferycznym. Dodajmy – wyjątkowo upartym, bo stanął dokładnie pośrodku naszego kraju i nie pozwala ruszyć się żadnej ze stron.
Prawdopodobnie jednak, gdy ta sytuacja ustąpi, na dobre do Polski wkroczy przedwiośnie i wyjątkowo słaba w tym sezonie zima wróci (bądź nie) tradycyjnie pod koniec listopada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Interesujące i jeszcze nie opisywane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Krakowie (środkowe południe ;-) jest zimno jak diabli :(((

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.02.2007 16:12

Ja tak całkiem początkowo myślałem, żwe to o polityce taki podział. Ale pogodowo jednak.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł, choć myślę że to nic dziwnego że w naszym kraju są takie różnice temperatur. Takie już nasze położenie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.