Facebook Google+ Twitter

Stan wojenny, wspomnienia

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-12-13 13:49

13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny. Siedzieliśmy wtedy przy śniadaniu i zmuszaliśmy nasza pociechę do połknięcia jajecznicy z cebulą. Włączyliśmy telewizor, ani du du. Jakaś awaria... stwierdził mąż.

To jest ciemna karta naszej historii. / Fot. Leokadia CzajkowiczDo drzwi zapukał sąsiad. Słyszeliście, że stan wojenny ogłosili? Nie wiedzieliśmy. Lekkie ciarki przeleciały po ciele, bo zabrzmiało groźnie. Kiedy uporaliśmy się z jajecznicą na cebuli, o pełnej godzinie usłyszeliśmy z ust generała informację o wprowadzeniu..., wyjątkowej konieczności..., zagrożeniu itp. Byliśmy pewni, że w Polsce dzieje się coś bardzo ważnego, że przerywa się proces wyzwalania spod łap komunizmu.

Był mroźny, słoneczny dzień, wyszliśmy na ulicę, aby sprawdzić jak wygląda miasto. Dziecko cieszyło się ze świeżego śniegu i upominało o sanki, a my wypatrywaliśmy patroli. Koło płotu Bazy Radzieckiej, co 50 metrów stali uzbrojeni żołnierze z gwiazdkami na czapkach. W naszym mieście stacjonowało ruskie wojsko. Stali na zewnątrz ogrodzenia, podczas kiedy zwykle ich miejsce było za płotem. Na płocie natomiast pojawił się dodatkowy drut kolczasty, którego przedtem nie było. Na szczęście stali spokojnie i nie zaczepiali nikogo. Po mieście chodziły nasze, polskie patrole żołnierzy i milicjantów. Również nie kontrolowali dokumentów. Nie było czołgów, tak jak w innych miastach, więc spokojnie mogliśmy wrócić do domu i jeszcze kilkakrotnie w ciągu dnia wysłuchać komunikatów. Dowiedzieliśmy się z nich, że działaczy Solidarności internowano i zawieszono działalność wszelkich organizacji.

Z czasem przyzwyczailiśmy się i nie zauważaliśmy patroli. Jedno co bardzo przeszkadzało, to głos w słuchawce telefonu... "Rozmowa kontrolowana..., rozmowa kontrolowana". Teraz myślę, że gdyby nie stan wojenny, to o ile szybciej doszlibyśmy do wolności, czy raczej byłoby odwrotnie?

Jaruzelski ogłasza wprowadzenie stanu wojennego:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 14.12.2009 10:45

Również mam nadzieję, że następne pokolenie uzdrowi i oczyści sytuację, atmosferę w naszym podzielonym społeczeństwie! Tak jak jest - dłużej być już nie może. Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 13.12.2009 17:21

Trudno nie pamiętać Pani Ewuniu, to przecież cały czas za nami się wlecze. Mam nadzieję, ze następne pokolenie uzdrowi i oczyści sytuację, bo do Was przyszłość należy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* Należy pamiętać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.