Facebook Google+ Twitter

Stanisław Gerard Trefoń - przyjaciel malarzy gołębiego serca

"Kolekcjonuję i sprzedaję piękne przedmioty już ponad pół wieku! Moja pasja zrodziła się z wewnętrznej potrzeby gromadzenia wokół siebie pięknych, niepowtarzalnych, czasem starych przedmiotów po to,by ocalić je od zapomnienia...".

Stanisław Trefoń / Fot. J.BartoszekGerard Stanisław Trefoń (ur. 6 czerwca 1933 r. w Świętochłowicach) – kolekcjoner, jest właścicielem ogromnego zbioru twórczości amatorskiej. Prace zbiera od ok. 55 lat. W swej kolekcji zebrał ok. 2700 obrazów, linorytów, akwarel autorów intuicyjnych, przede wszystkich z terenu Śląska. Posiada w swej kolekcji około 250 eksponatów rzeźby w drewnie oraz unikatowy zbiór rzeźby w węglu, który liczy ok. 300 eksponatów. Porównywalną kolekcję w Polsce posiada jedynie Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Prace z jego kolekcji były prezentowane w wielu miastach w Polsce oraz za granicą w: Niemczech, Szwajcarii, Francji, Japonii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech.Autorami prac znajdujących się w kolekcji są m.in.: Nikifor Krynicki, Teofil Ociepka, Paweł i Leopold Wróbel, Ewald Gawlik, Erwin Sówka, Władysław Luciński. Łącznie w kolekcji są dzieła ok. 280 autorów.

Do września 2010 roku Kolekcja Stanisława Trefonia miała siedzibę w Pałacu w Nakle Śląskim. Obiekt ten obecnie jest remontowany i Galeria Barwy Śląska prezentująca zbiory Stanisława Trefonia przestała istnieć.

Stanisław Trefoń jest współautorem książki pt."Przyjaciel malarzy gołębiego serca". Za pielęgnowanie śląskich tradycji i wkład w ratowanie ich od zapomnienia w 2010 roku został uhonorowany nagrodą "HANYSY 2010".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Małgorzata Szymańczyk
  • Małgorzata Szymańczyk
  • 20.08.2012 15:03

Po lekturze artykułu zapraszam na film o Stanisławie Gerardzie Trefoniu, zrealizowanego kilka miesięcy temu.
http://www.notkizokolicy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1706:barwy-lska-film-o-stanisawie-gerardzie-trefoniu&catid=81:notki-rone&Itemid=459

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.