Facebook Google+ Twitter

Stanisław Lem - horyzonty wyobraźni

Zbliża się pierwsza rocznica śmierci Stanisława Lema. Z tej okazji na Uniwersytecie Jagiellońskim organizowana jest kilkudniowa konferencja. Jeśli jesteś znawcą Lema, wyślij organizatorom abstrakt wypowiedzi i wystąp.

27 marca minie rok od śmierci Stanisława Lema. Z tej okazji Koła Naukowe Studentów Międzywydziałowych Studiów Humanistycznych oraz Komparatystów na Uniwersytecie Jagiellońskim organizują w dniach 27-30 marca interdyscyplinarną konferencję naukową, której patronować będzie prof. dr hab. Karol Musiał, rektor UJ. Sponsorem konferencji jest Wydawnictwo Literackie, zaś patronat medialny objęły Telewizja Kraków i Dziennik Polski. Swoją obecność zapowiedziała również autorka Wiadomości24.pl.

Celem imprezy ma być podsumowanie twórczości Stanisława Lema, nie tylko z punktu widzenia literackiego, ale również filozoficznego i naukowego. Na całość wydarzenia składa się:

Interdyscyplinarna studencka konferencja naukowa , przeznaczona dla studentów i doktorantów, którzy spróbują odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących dorobku Lema. Organizatorzy pragną ukazać sylwetkę twórcy z różnych punktów widzenia: jako pisarza i teoretyka literatury, ale również filozofa, futurologa, postmodernisty i naukowca. W planach jest także rozważenie kwestii ekranizowania dzieł Lema.

Panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli nauk humanistycznych i przyrodniczych, poprowadzony przez prof. Jerzego Jarzębskiego, pracownika naukowego Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, wielkiego znawcę twórczości zmarłego przed rokiem pisarza. W tej części spotkania udział wezmą przedstawiciele nauk literaturoznawczych i filozoficznych, jak również chemicy i biolodzy.

Dyskusja panelowa poświęcona sylwetce pisarza . Wspominać go będą dobrzy przyjaciele, zgromadzeni 28 marca 2007 lutego w sali Mehofferowskiej Wydawnictwa Literackiego - miejscu, w którym miało miejsce ostatnie publiczne wystąpienie pisarza. Spotkanie poprowadzi Tomasz Fiałkowski, pojawią się zaś na nim m.in. Jerzy Jarzębski, autor licznych opracowań twórczości Stanisława Lema i Wojciech Zemek, sekretarz pisarza.

Projekcje filmowe - w kinie "Paradox" planowane są projekcje filmów powiązanych z życiem i twórczością Lema.


Osoby pragnące zaprezentować na konferencji referaty, powinny przesłać abstrakty wystąpień do dnia 27 lutego, korzystając z formularza zamieszczonego na stronie konferencji - http://www.lem.net.pl.screen strony http://www.lem.net.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

stanisław lem tródny i językiem jakim pisze ale czytałem jego senniki gwiezdne jak dobrze pamiętam a potem Solaris niedawno ogladałem pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hmm, może być ciekawe, warto będzie się wybrać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.