Facebook Google+ Twitter

Staniszkis: Kaczyński nie wierzy we własne zwycięstwo

 • Źródło: Polska
 • Data dodania: 2010-09-10 07:10

Jarosław nie wierzy we własne zwycięstwo. Uwierzył na moment w kampanii, ale teraz nawet do mnie ma chyba pretensję, że go popchnęłam do przodu - mówi Piotrowi Zarembie profesor Jadwiga Staniszkis.

Nie żałuje Pani swojego zaangażowania w kampanię prezydencką Jarosława Kaczyńskiego?
prof. Jadwiga Staniszkis / Fot. Wojciech Gadomski/PolskapresseAbsolutnie nie. Gdyby tamta kampania potrwała dłużej, mogłaby się zakończyć sukcesem. Gdyby na przykład Jarosław wcześniej do niej wszedł… Ale cóż, był z powodu przeżyć jakby w letargu. Żałuję, że sama nie zrobiłam dla niego więcej. Tym bardziej żałuję, patrząc na początki prezydentury Komorowskiego i na to, co Platforma Obywatelska robi nadal ze swoimi rządami.

Skoro było tak dobrze, tak blisko zwycięstwa, to dlaczego teraz jest tak źle?
Mam inną konstrukcję psychiczną niż Kaczyński, ale staram się go zrozumieć. Jest człowiekiem silnej woli, inteligencji, ale nie ma w nim wiary w siebie. A w połowie kampanii podczas mojej dyskusji z nim w Hotelu Europejskim zobaczyłam u niego nagły błysk przekonania, że może jednak wygrać. Za to po kampanii nie rozmawiał przez długie tygodnie właśnie z tymi, którzy mu przed chwilą towarzyszyli. Z tymi, którzy widzieli jego wiarę w siebie, którzy widzieli, jak na moment wyszedł ze skorupy żałoby. Może nawet czuje się winny. A przecież wtedy, gdy uwierzył we własny sukces, był prawdziwym Kaczyńskim, człowiekiem z szansami na wielkość. Wierzę, że można by jeszcze raz spróbować to z niego wykrzesać.

Ale co się w takim razie stało?
Może ktoś powiedział mu z pretensją: za-pomniałeś o Leszku, o żałobie. I to go ni-szczy. A jego aparatczykowskie otoczenie, tak naprawdę lękające się odzyskania władzy, umacnia w nim to przekonanie. Ale znam go tak długo, że wierzę w jego umiejętność autokontestacji i wewnętrznego odbudowania się. Może więc jest jeszcze szansa na kolejną zmianę jego wizerunku, choć oczywiście już inną, bez tych młodych ludzi, którzy drugi raz takiej roli przy nim już nie odegrają. Jest jednak szansa, o ile on uwierzy, że potrzebuje partnerów. Bo wcześniej partnerem był dla niego brat.

Widzi Pani takich partnerów dla niego?
Wiem, że Czesław Bielecki, człowiek z wielkim dorobkiem, znający to miasto od podszewki, chciałby kandydować jako niezależny na prezydenta Warszawy. PiS mógłby go poprzeć. Przecież potrzebuje zmiany wizerunku i potrzebuje zwycięstwa. To byłaby jedna z dróg, aby się uwolnić od obciążenia obciachem. Są i inne tego typu postaci. Można by zaprosić do PiS Jana Rokitę.

Zaraz Pani usłyszy w odpowiedzi: ma postawić na polityków zgranych, na dokładkę uwikłanych w wieloletnie konflikty z nim?
Każdy był w polskiej polityce z kimś innym w konflikcie i każdy się z czymś kojarzy. Ale ja myślę też o postaciach, które już w PiS są. Na przykład o Zbigniewie Ziobrze. On jest pociągający jako niezwykłe połączenie: słabości, wręcz maminsynkowatości, z twardością i wizją. Ludzie dziś już nie wierzą w przywódcę ze spiżu. Wolą kogoś, kto przełamuje swoje słabości. A z kolei Jarosław potrzebuje sparingpartnera.

Może być nim Ziobro?
Zobaczymy. Myślę, że kiedyś skończy się na namaszczeniu go na następcę Jarosława. Ale warto też przypomnieć, że niedawno Kaczyński mocno Zbyszka Ziobrę podłamał. On zresztą trochę tak właśnie działa.

Cały wywiad przeczytasz w dzienniku Polska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

qq
 • qq
 • 03.11.2011 15:39

.ćpają?Ziobro,Kurski,Cymański,...(ziobryści)- ZGŁUPieli?-muszą przeprosić : J.KACZYŃSKIEGO i wyborców PIS - DOŚC ich GŁUPICH ciągłych wystąpień w mediach. Woda sodowa UDERZYŁA PARLAMENTARZYSTOM UE do głowy? jak pOSŁOM? PJN-u (ZDRAJCOM: wyborców premiera,prezesa PIS-u J.KACZYŃSKIEGO).PIS musi się ROZSZERZAĆ,a nie dzielić-w tym siła PIS. Nadzieją POLAKÓW jest MĄDROŚĆ,a nie GŁUPOTA niektórych członków PIS - jeżeli chcą w MEDIACH : MIESZAĆ ,dzielić,... to lepiej ODEJŚĆ SAMEMU z PIS niż PODZIELIĆ los PJN-u!Wyborcy PIS-u DOMAGAJĄ się natychmiast przestania : DYSKUTOWANIA w mediach na temat rozliczeń europosłów ,a także obecnych posłów PIS-u , aby NIE dawać mediom PODSTAW do :mataczania ,plotek,... co do ROZŁAMU w PIS-ie. DOŚĆ ŻAŁOSNYCH występów w mediach-przestańcie DYSKUSJI na ich temat, NIE wyrzucajcie ICH z parti -jak NIE ZMĄDZEJĄ i nie przeproszą WYBORCÓW PIS - to SAMI ODEJDĄ bo NIKT ich nie wybierze .WYNIK PIS-u b.dobry, BYŁBY znacznie LEPSZY, gdyby europosłowie BARDZIEJ WSPIERALI J.KACZYŃSKIEGO i PIS w wyborach .Dać im CZAS na PRZEMYŚLENIA - czy chcą: DZIAŁAĆ dla DOBRA partii PIS i w niej ZOSTAĆ - nie DAWAĆ POŻYWKI mediom, które są nieprzechylne J.KACZYŃSKIEMU i PIS.Media zapraszają do dyskusji PRZEWAŻNIE LUDZI - ŻLE ŻYCZĄCYCH PIS-owi.Za całe zamieszanie w mediach odpowiedzialni są europosłowie i posłowie z PIS - NIE wiadomo dlaczego dają się PODPUSZCZAĆ mediom - dziwią się WYBORCY PIS . TYLKO od SKRUCHY , SZYBKIEGO wyciszenia w mediach i od zmiany ZACHWANIA europosłów i innych posłów zależy czy PIS będzie dalej ICH PARTIĄ - czy WYBORCY J.KACZYŃSKIEGO i PIS-u WYBACZĄ im GŁUPOTĘ, błazenadę,rozruby w mediach, ... i TYLKO od WYBORCÓW PIS (a nie od nich samych) ZALEŻY czy ZAGŁOSUJĄ na nich w przyszłych wyborach parlamentarnych-ich dobry WYNIK -to w 90% zasługa głosujących na TIM J.KACZYŃSKIEGO. Na razie nie ZWRACAJMY na nich uwagi (ZLEKCEWAŻMY ich ) , nie KRYTYKUJMY ich,nie zaogniajmy w mediach ich "GŁUPOTY",może się WYCISZĄ i OPAMIĘTAJĄ-nie lepiej krytykować RZĄD?
Zgoda buduje,niezgoda rujnuje. Zakończcie spory-przeproście się.Dość dyskusji w mediach.Często MILCZENIE jest ZŁOTEM. Nie dajcie się PODPUSZCZAĆ MEDIOM(wyrwanym zdaniom),że"Ktoś coś z PIS-u powiedział lub napisał"-nim odpowiecie-zapoznajcie się najpierw z CAŁYM TEKSTEM!,aby nie wciskały wam KITU. WYNIKI WYBORÓW-tylko NIEWIELKIE zwycięstwo PO nad PIS .Wyborcy dziękują J.KACZYŃSKIEMU za DOBRY WYNIK PIS(niejedna partia MARZY o takim WYNIKU),a za 4 lata (a może wcześniej) uważają ,że zostanie premierem po ZWYCIĘSTWIE PIS nad: PO. PIS musi się ROZSZERZAĆ,a nie dzielić-w tym siła PIS.
piszą internauci-"woda sodowa zaczyna uderzać do głowy, chyba jakiś obłęd ? pomieszanie zmysłów ;choroba zwana władzą trwa"."Kroi nam sie państwo bezprawia.Nie liczy się przepis konstytucji liczy się kretyński pomysł donka.Zamiast działać mając prezydencję schował się do mysiej dziury i czeka z swoim glupim pomysłem na jej koniec.Idą czteroletnie dla rządu wakacje.Ta banda niczego dla ludzi nie zrobi, co czlowiek bez HONORU to widac samozwaniec ,ma od kogo sie uczyc za miedza robia to samo .",""Polska to nienormalnośc" Chcieliście wnuczka? To go macie.", "I stało się. Wszyscy zgłupieli bo wygrał ten co rządził. Nie wiadomo co robić nawet ten co "wygrał" zdurniał. I znów problemy.","zlekceważył,olał i zakpił z prezydenta -sam zebrał rząd i zaczął działać - czy prezydent będzie ciągle ulegał zachciankom i codzienie innym(przeciwnym) WYMYSŁOM Tuska-WYGLĄDA NA TO ,że mimo,że miał 4 lata to premier NIE MIAŁ i NIE MA żadnej POLITYKI powołania NOWEGO RZĄDU.Premier sam siebie DESYGNOWAŁ co OBURZYŁO i ZASKOCZYŁO:prezydenta,wyborców, media,wszystkich POSŁÓW,... - KONFLIKT w PO to WALKA o JUŻ WCZEŚNIEJ OBIECANE STOŁKI posłom PO.Tusk POWODUJE: NAPIĘCIA,ŁAMANIE DOBRY OBYCZAI -to jakaś NIEZROZUMIAŁA i GŁUPIA ZABAWA w PIASKOWNICY"-nie znają konstytucji(konstytucjonalista PIOTROWSKI).Tusk przed wyborami OBIECAŁ WYBORCOM REKONSTRUKCJĘ RZĄDU ZARAZ PO WYBORACH i NATYCHMIASTOWE ROZPOCZĘCIE REFORM - znowu OSZUKAŁ

Komentarz został ukrytyrozwiń
Henryk Guzenda
 • Henryk Guzenda
 • 01.11.2011 08:21

Pani profesor jak pani wyobraża sobie rządy człowieka, który może zmobilizowac się tylko na krótką chwilę?
Proszę wybrac sobie kogoś mądrzejszego do popierania.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Babcia
 • Babcia
 • 06.10.2010 20:35

Poparcie przez PiS kandydatury Czesława Bieleckiego na prezydenta Warszawy jest działaniem " na oślep" i jest wynikiem rozpaczy po potwornej katastrofie smoleńskiej.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andom
 • Andom
 • 20.09.2010 13:20

Krwawousta Pani profesor już tak wiele razy dała dowód swoim bezkrytycznym uwielbieniem J.Kaczyńskiego , że nie można traktować jej wypowiedzi poważnie. Zdeprecjonowana jako "naukowiec" powinna zamilczeć.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kozminski
 • Roman Kozminski
 • 10.09.2010 17:57

Za rok wybory Parlamentarne.I za rok możemy pożegnać ten fatalny rząd.Bo na samą myśl o tych co dzisiaj rządzą wyborca dostanie konwulsji.PIS nie będzie musiał nawet prowadzić ostrej kampani wyborczej!!Eksperci różnej maści wieszczą koniec PIS-u,niemal od jego powstania,a ja twierdze [i nie jestem w tym odosobniony], że PIS będzie rządzić.Być może Kaczynski premierem nie będzie ale ważne stanowisko piastować będzie!!Dzisiejsza nagonka na PIS tylko wzmocni tą partie.Wyborca zaś to człowiek myślący i zacznie kumać że z ten PO-wski rząd prowadzi nas,na manowce. Polityka gospodarcza i zagraniczna [wiernopoddancza], moim skromnym zdaniem może skonczyć sie fatalnie!!.Homo sapiens to istota myśląca , tak że dzisiejsze wsciekłe ataki na PIS mają krótkotrwałe odziaływanie na wyborce.!A w sondaże to ja też nie wierze licza sie wybory. Kryzys w PIS to sprawa przejściowa,pózniej może być tylko lepiej.Ktoś powie że jestem hurrra optymistą -zawsze taki byłem.Pozdrawiam krytyków PIS!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Od 2005 roku według niektórych PIS stacza się i nie może się stoczyć . Ciągle o tym mówią przeciwnicy, wrogowie Polski i Jarosława Kaczyńskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 10.09.2010 07:59

To są mrzonki pani i senne rojenia Staniszkis. Co tydzień mówi inaczej. Jarosław całe swoje życie jest jak w letargu. Co można sądzić o człowieku, który w chwili największej tragedii rodzinnej i żałoby po stracie najbliższych podejmuje koniunkturalną decyzję, by wystartować w wyborach? Jest to po prostu człowiek wyrachowany. Dwudniowy "cyrk" z Jakubiak ma przykryć zagalopowanie się Jarosława w ostatnim jego wywiadzie. W nim po raz któryś pokazał swoje prawdziwe oblicze. A z Jakubiak może sobie pozwolić na wszystko wiedząc, że to jego najwierniejsza poddana. Tym większy spodziewany efekt, skuteczna zagrywka i przykrywka. PiS stacza się po równi pochyłej a Jarosław zjada własny ogon.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani profesor z wielką maestrią broni własnej tezy o wyjątkowości Jarosława - osoba o tak nieprzecietnym intelekcie NIE MOGŁA wszak stawiać na człowieka, którego zachowania sprawiają jej nieustanny kłopot.
Nie wykluczone, że skazała na niełaskę swoja wypowiedzią Bieleckiego, podkopała Ziobrę i wywołała usmiech politowania u prezesa proponując mu Rokitę. Prezes wierzy w zwycięstwo, nie potrzebuje springpartnera, bo mógły przypadkiem oberwać, a worki treningowe ma pod ręką: vide Jakubiak.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.