Facebook Google+ Twitter

Staniszkis: stosunki UE-Rosja są niesymetryczne

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-08 08:44

Profesor Jadwiga Staniszkis uważa, że stosunki Unii Europejskiej i Rosji są niesymetryczne. Gość "Salonu Politycznego Trójki" przyznała, że ostatni szczyt Rady Europejskiej w sprawie sytuacji w Gruzji obnażył wewnętrzne pęknięcie Europy, co objawiło się niskim poziomem żądań sformułowanych wobec Rosji przez Wspólnotę.

Jadwiga Staniszkis odniosła się do wypowiedzi szefa francuskiej dyplomacji Bernarda Kouchnera, który sugeruje utworzenie europejskiej centrali gazowej, która koordynowałaby zawieranie umów. Zdaniem profesor pomysł ten nie jest korzystny dla naszego kraju, gdyż nie jest on połączony z siecią gazową Europy. Zdaniem Jadwigi Staniszkis Polska za bardzo postawiła na geopolityczne załatwienie problemu bezpieczeństwa energetycznego, zaniedbując budowę łącznika z europejskim systemem gazowym.

Pytana o możliwość ekonomicznego nacisku na Rosję Jadwiga Staniszkis powiedziała, że choć Rosja zależy od europejskich pieniędzy, to Europa jest bardziej uległa, gdyż jest mniej gotowa do obniżenia poziomu życia niż Rosja.

Wśród argumentów pozaekonomicznych, które mogą dotknąć Moskwę profesor wymieniła zapowiedź odmowy ratyfikacji przez Stany Zjednoczone umowy o współpracy w sprawie cywilnej atomistyki, na której Rosji bardzo zależy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.