Facebook Google+ Twitter

Staniszkis: Unijny szczyt w Brukseli był korzystny dla Polski

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-01 19:22

Profesor Jadwiga Staniszkis uważa, że unijny szczyt w Brukseli był korzystny dla Polski. Socjolog podkreśliła w TVP Info, że to nowe państwa członkowskie przypominały o wartościach, które leżą u podstaw Unii, czyli o solidarności i swobodnym przepływie czynników produkcji.

Jadwiga Staniszkis zaznaczyła, że podczas spotkania w Brukseli pojawiły się trzy konkretne elementy korzystne dla Warszawy. Pierwszą z nich jest zapowiedź przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, że będzie starał się pilnować, aby nie transferowano pieniędzy ze spółek-córek do spółek-matek instytucji finansowych. Kolejną dobrą zapowiedzią jest możliwość sprzedaży polskich obligacji przez Europejski Bank Inwestycyjny. Trzecia sprawa to instytucja wspólnego nadzoru nad kapitałem zbieranym w otwartych funduszach emerytalnych. Ta kwestia ma jednak i plusy, i minusy - dodała Jadwiga Staniszkis.

Z kolei doktor Marek Cichocki jest zdania, że nieformalny szczyt w Brukseli był raczej świętem Komisji Europejskiej, słabszych i mocniej dotkniętych kryzysem państw, a także czeskiej prezydencji, która jest krytykowana przez większe kraje Wspólnoty. Konkretnych decyzji możemy się spodziewać dopiero na kolejnych szczytach w marcu czy w czerwcu - uważa ekspert.

Jego zdaniem w obliczu kryzysu widać, że formalne struktury integracyjne są niewystarczające. Interesy silniejszych państw są bowiem często mocniejsze, niż te struktury - dodał komentator.

Według niego, znajdujemy się na początku drogi do nowego definiowania centrów i peryferii Unii Europejskiej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.