Facebook Google+ Twitter

Stanowiska pracy dla studenta Turystyki i Rekreacji

Większość studentów, po ukończeniu swojego wymarzonego kierunku nie potrafi odnaleźć się na rynku pracy. Jak powinni sobie z tym radzić i jakie perspektywy zatrudnienia czekają na absolwentów Turystyki i Rekreacji?

Dużym problemem studentów jest nieelastyczność i ukierunkowanie się na jeden konkretny zawód, podczas gdy w obecnych czasach, to czego przede wszystkim wymaga się na rynku pracy, to umiejętność dostosowania się i wpasowania do zapotrzebowań rynkowych.

Warto więc rozsyłając swoje CV szukać alternatyw, czyli takich stanowisk, na które jest zapotrzebowanie, a w których jednocześnie wykorzystamy większość, jeśli nie wszystkie spośród naszych zalet i umiejętności. Według specjalistów z biura podróży TUI turystyka jest branżą bardzo szeroką i otwartą, w której odnajdą się studenci nie tylko tego, konkretnego kierunku, ale również filolodzy, dziennikarze, studenci Architektury i Sztuki, Stosunków Międzynarodowych i wielu wielu innych. Tak naprawdę jest to interdyscyplinarna dziedzina wiedzy, w której można wykorzystać nawet znajomość psychologii i podstaw komunikacji społecznej (jak w każdej pracy z ludźmi).

A jakie konkretnie zawody może wykonywać absolwent Turystyki i Rekreacji?

 / Fot. .

Agent biura podróży - chyba pierwsze stanowisko jakie może przyjść do głowy, które jest powiązane z tym kierunkiem. Zawód dla osób lubiących kontakt z klientem (jednak który, spośród zawodów w turystyce się z nim nie wiąże?). Znajomość geografii, technik sprzedaży i orientacji na rynku turystycznym jest konieczna. Dobrze jak agent sam ma doświadczenie i brał udział w wycieczkach organizowanych przez biuro, a poza tym zna przepisy prawne.

Pilot wycieczek/przewodnik - praca przyjemna dla osób orientujących się w historii, sztuce i geografii. Liczy się orientacja w przestrzeni i umiejętność działania w sytuacji kryzysowych. Choć zawód pilota został zwolniony z obowiązku zdawania egzaminu państwowego, większość szanujących się biur podróży wciąż go wymaga, dlatego warto zdobyć takie uprawnienia.

Rezydent - co może być przyjemniejszego niż mieszkanie w ośrodku turystycznym i zabieranie turystów na wycieczki? Po rozmowach z niektórymi osobami działającymi w branży można mieć wrażenie, że wszystko. Rezydent to osoba, która jest na każde zawołanie turysty. Pracuje 24 godziny na dobę, w świątek, piątek i niedzielę.

Steward/Stewardessa - podobno zawód dla dziewczyn, ale tak naprawdę mogą się w nim realizować zarówno kobiety jak i mężczyzni. Dla osób, które znają języki obce, lubią ludzi i podróżowanie. Standard pracy w dużej mierze zależy od linii lotniczych, dla których się pracuje, ale daje dużo możliwości w połączeniu pracy z podróżami.

 / Fot. .

Dziennikarz - ciężko jest się przebić, ale jeśli dużo podróżujesz, umiesz sobie zorganizować pieniądze i czas na podróże, to czemu tego nie wykorzystać pisząc artykuły jako freelancer do prasy podróżniczej i nie tylko? Jeśli lubisz pisać, dzielić się swoją wiedzą, przygodami i doświadczeniem po prostu zacznij to robić. Najpierw niekomercyjnie - może blog? Darmowe artykuły? Rozwijaj się, bądź w tym dobry i próbuj zarabiać na tym pieniądze.

Animator - praca w której można połączyć zabawę z zarabianiem pieniędzy. Animator to osoba, która pobudza innych do działania, motywuje do podejmowania aktywności, czy to pluskanie się w basenie, czy malowanie obrazków i wspólne gry i zabawy. Doskonała propozycja dla osób realizujących się w pracy z dziećmi i nie spełnionych aktorów i artystów. Ci pierwsi doskonale zrealizują się w klubikach dziecięcych, a drudzy podczas wieczornych show.

Instruktor - praca dla osób ze zdolnościami sportowymi i umiejętnościami przełożenia wiedzy w praktykę. Jeśli jakaś dyscyplina sportowa sprawia Ci niebywałą frajdę, lubisz i umiesz uczyć innych nowych rzeczy, to jest to praca dla Ciebie.

Podsumowując, turystyka jest szeroką branżą, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Podstawowe wymagania to otwartość, elastyczność, sympatia do ludzi, zgoda na częste przemieszczanie się lub mieszkanie za granicą, znajomość języków obcych oraz uprawianie i znajomość dyscyplin sportowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.