Facebook Google+ Twitter

Stany Zjednoczone idą śladem Europy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-10-14 09:03

Dziś amerykański rząd ogłosi, że przejmie część udziałów w prywatnych bankach. Kwota bezpośrednich inwestycji może sięgnąć 250 miliardów dolarów.

Rząd Stanów Zjednoczonych zamierza wykupić uprzywilejowane akcje w 9 dużych i średnich amerykańskich bankach. Są wśród nich między innymi: Citigroup, JP Morgan Chase, Bank of America oraz Wells Fargo. W każdą z tych instytucji departament skarbu zainwestuje 25 miliardów dolarów. Pozostałe banki otrzymają kwoty od 2 do 10 miliardów. Celem tej operacji jest zasilenie ich gotówką i przywrócenie płynności amerykańskiego systemu finansowego.

Sekretarz skarbu Henry Paulson spotkał się wczoraj z prezesami wszystkich 9 banków. Poinformował ich, że powinni zaakceptować rządową ofertę i uprzedził, że jest ona nienegocjowalna i nie zostanie powtórzona w przyszłości. Szczegóły operacji przejęcia udziałów przez departament skarbu ogłosi dziś prezydent George Bush.

Wczoraj na amerykańskiej giełdzie panował niespotykany w ostatnich tygodniach entuzjazm. Wskaźnik Dow Jones wzrósł o ponad 930 punktów czyli 11%. Był to największy jednodniowy wzrost od 1930 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.