Facebook Google+ Twitter

Stany Zjednoczone. Mija pięć lat od przejścia huraganu Katrina

Katrina była jednym z największych huraganów w historii Stanów Zjednoczonych. NASA zapowiada zwiększenie obserwacji meteorologicznych mających na celu ulepszenie systemu ostrzegania oraz lepsze przeciwdziałanie następstw huraganów w przyszłości.

huragan Katrina / Fot. NASA29 sierpnia 2005 roku, po przejściu huraganu na Karaibach i na Florydzie, Katrina rozciągała się wzdłuż wybrzeża Gulf Coast jako huragan kategorii 3. w skali Saffira-Simpsona (najwyższa wartość tej skali wynosi 5). Gdy dotarła do wybrzeży Luizjany i Mississippi oszacowana została jako huragan umiarkowanej wielkości - jeszcze dzień wcześniej była huraganem kategorii 5.

Po uderzeniu w południowo-wschodnie wybrzeże USA, Katrina spowodowała wiele zniszczeń. W następstwie powodzi, co najmniej 80 procent powierzchni Nowego Orleanu znalazło się pod wodą.

Huragan pochłonął ponad 1800 istnień ludzkich, a szkody zostały oszacowane na 125 mld. dolarów.Katrina / Fot. NASA

Mija pięć lat od przejścia kataklizmu. Władzom stanowym udało się odbudować większość zniszczonej zabudowy Nowego Orleanu oraz wzmocnić zerwane wały przeciwpowodziowe. Liczba ludności dotkniętego huraganem terytorium skurczyła się o jedną piątą.

Katrina była jednym z 28 cyklonów tropikalnych w 2005 roku, ale ze względu na ogrom zniszczeń spowodowała, że pozostała najbardziej w pamięci. Światowa Organizacja Meteorologiczna zapowiada, że od tego czasu wykreśla nazwę "Katrina" z list nazw huraganów - nigdy już żaden inny nie będzie się tak nazywał, aby huragan z 2005 roku pozostał bardziej rozpoznawalny.

NASA monitoruje sytuację

Pięć lat po przejściu huraganu NASA stworzyła krótki film, który pokazuje jak burza została zarejestrowana przez satelity. NASA przewiduje obserwacje przestrzeni kosmicznej, misje badań terenowych, klimatycznych i modelowanie komputerowe, aby zrozumieć przyczyny powstawania tajfunów. Katrina / Fot. NASA

NASA przewiduje również pomiary i modelowanie temperatury powierzchni morza, opadów, wiatru oraz ciepła oceanów - wszystkich składników, które przyczyniają się do powstawania cyklonów tropikalnych. Satelity NASA nadal będą dostarczać danych satelitarnych do huraganów na całym świecie. Prace te mają przyczynić się do tworzenia lepszych prognoz na temat zachowań chmur burzowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.