Facebook Google+ Twitter

STANY ZJEDNOCZONE ŚWIADOMOŚCI – Agnieszka Szymanik

Pomysłodawca i organizator Letniej Sceny Teatralnej w Wyszkowie, animatorka kulturalna, poetka, dziennikarka, sekretarz redakcji niezależnego pisma artystycznego ENIGMA Ludzie * sztuka * Myśli.

 / Fot. Zdjęcia pochodzą z archiwum interlokutorki. / Fot. Zdjęcia pochodzą z archiwum interlokutorki.    Jak narodziła się idea Letniej Sceny Teatralnej?

Rok temu przyszedł mi do głowy pomysł stworzenia festiwalu teatralnego, który rządziłby się własnymi zasadami. Nie chodziłoby w nim o wygrywanie nagród (festiwal ma charakter przeglądu) ani o gwiazdorzenie. Moją ideą było zgromadzenie w jednym miejscu wartościowych artystów, którzy przedstawiliby swoje dokonania - zarówno sobie nawzajem, jak i lokalnej społeczności. Ten pomysł powstał z tęsknoty za wyobrażeniem dawnego życia artystycznego w Polsce, kiedy to artyści różnej maści spotykali się, razem snując fantastyczne wizje i marzenia oraz tworząc wspólne projekty, inspirując się nawzajem.

Dlaczego akurat w Wyszkowie?

Chcę pokazać, że wartościowe, kulturalne rzeczy można robić nie tylko w wielkich miastach. Wierzę, że sztuka ma znaczenie i spełnia ważną rolę w lokalnej społeczności. Chciałabym, żeby Wyszków został "teatralnie" poruszony. W Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”, który jest współorganizatorem festiwalu, odbyło się już wiele ciekawych imprez artystycznych, ale wciąż widzę potrzebę, żeby było ich więcej i więcej.

Czym różni się druga edycja od pierwszej?

Różnic jest wiele. Począwszy od najbardziej podstawowych – w zeszłym roku współorganizatorem festiwalu było Stowarzyszenie Fabryka Sztuki, a w tym roku organizacji podjęła się Fundacja Proscenium. Poza tym formuła festiwalu się rozszerza – na scenie zobaczymy nie tylko grupy teatralne i kabaretowe, ale również muzyków, a poza sceną będzie miejsce i czas na wystawę, spotkania z artystami i warsztaty teatralne dla dzieci i dorosłych. W tym roku nie ograniczaliśmy się również terytorialnie – do udziału w przeglądzie zaprosiliśmy artystów z całej Polski. Taka jest zresztą idea Letniej Sceny Teatralnej w Wyszkowie – żeby festiwal się rozwijał, żeby w każdym roku działo się coś nowego.

Jakie atrakcje czekają w tym roku?


27 i 28 września czekają nas atrakcje dla wszystkich grup wiekowych. Każdy jest oczywiście zaproszony na spektakle na sali widowiskowej, ale będą również wydarzenia przygotowane z myślą o dzieciach i młodzieży. Warsztaty teatralne dla dzieci ze szkół podstawowych poprowadzi aktor i reżyser Jacek Kwiecień. Z kolei warsztaty terapeutyczno-aktorskie dla młodzieży i dorosłych przygotował Teatr Forum. Każdy chętny będzie mógł przybyć na wystawę obrazów niezależnych twórców – Adama Świderskiego, Zuzanny Marczyńskiej-Maliszewskiej czy Barbary Gołaszewskiej. Nasz przegląd zaczął również swój flirt z poezją i muzyką. Interpretację poematu „Ja” Juliusza Erazma Bolka przedstawi Wiesław B. Bołtryk. Będzie można również wysłuchać recitalu w wykonaniu Artura Gotza. Na scenie w sobotę 27 września i niedzielę 28 września pojawią się takie grupy teatralne, jak Kompania Teatralna Mamro, Łoscemił, czy Dźwięk Dż. A to przecież nie wszystko!

Kto wspiera to przedsięwzięcie?

Współorganizatorami Letniej Sceny Teatralnej w Wyszkowie są Fundacja Proscenium i Wyszkowski Ośrodek Kultury „Hutnik”. Naszym partnerem jest Stowarzyszenie Niebieska Linia. Wydarzenie zostało objęte patronatem medialnym przez kilka portali i pism – m.in. przez niezależne pismo artystyczny „Enigma. Ludzie* Sztuka* Myśli”, portal Kurier365.pl, czy wortal „Dziennik Teatralny”. Postanowiliśmy też zwrócić się do internautów o wsparcie – dlatego każdy chętny może wesprzeć naszą inicjatywę na portalu PolakPotrafi.pl.


Rozmawiała Jolanta Maria Budniak

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.