Facebook Google+ Twitter

Stany Zjednoczone: Trwają wybory prezydenckie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-04 17:41

Obaj główni kandydaci - republikanin John McCain i demokrata Barack Obama - będą do ostatniej chwili prowadzić kampanię. Sondaże dają Obamie od 6 do 10 punktów przewagi nad McCainem.

Głosowanie zakończyło się już w niewielkiej miejscowości Dixville Notch w stanie New Hampshire. Przy 100-procentowej frekwencji wygrał Obama, na którego oddano 15 z 21 głosów. Po raz pierwszy od 40-stu lat w tej miejscowości wygrał kandydat demokratów.

Lokale wyborcze są już otwarte w całych Stanach; przed wieloma punktami tworzą się długie kolejki. Kandydat demokratów zagłosował w swoim okręgu wyborczym w Chicago. Towarzyszyły mu: żona Michelle oraz córki: Malia i Sasha. John McCain wkrótce uda się do lokalu wyborczego w rodzinnym stanie Arizona.

Szacuje się, że w dzisiejszych wyborach głosy odda około 130 milionów Amerykanów. We wcześniejszym głosowaniu, które odbywa się w niektórych stanach, wzięła udział rekordowa liczba 27 milionów osób.

Ostatni do urn pójdą mieszkańcy Alaski. Pierwsze rezultaty głosowania pojawią się w nocy czasu polskiego. Jeśli przewaga któregoś z kandydatów będzie duża to nazwisko nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych będziemy znać jeszcze przed świtem. W wypadku niewielkiej różnicy głosów trzeba będzie poczekać kolejnych kilka godzin.

Niezależnie od wyniku wybory przejdą do historii - Amerykanie wybiorą bowiem albo pierwszego czarnoskórego prezydenta Baracka Obamę albo pierwszą kobietę-wiceprezydent Sarę Palin. Obaj główni kandydaci startują z hasłami zmian, a republikanin John McCain wielokrotnie odcinał się od rządów George'a Busha.

Prezydent w Stanach Zjednoczonych jest wybierany na cztery lata. Jego uprawnienia można porównać do połączonych funkcji premiera i prezydenta w Polsce.

Prezydent USA jest głową państwa, szefem administracji federalnej, naczelnym dowódcą sił zbrojnych, szefem rządu, a także liderem swojej partii. Konstytucja nadała mu wiele prerogatyw, co sprawia, iż zajmuje on kluczowe miejsce w systemie politycznym Stanów Zjednoczonych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.