Facebook Google+ Twitter

Stany Zjednoczone zaatakują Iran? Jeśli ten zamknie cieśninię Ormuz

USA grozi Iranowi, który planuje zamknąć cieśninę Ormuz, a Izrael straszy ich atakiem militarnym, w związku z zagrożeniem atomowym.

Sonda

Czy Stany Zjednoczone powinny zaatakować Iran?

http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Plik:Fleet_5_nations.jpg&filetimestamp=20070504024844 / Fot. U.S. Navy/PH3 Alta I. Cutler, domena publicznaPodejrzenia, że Iran powadzi tajne prace nad bronią jądrową trwają od dawna. Potwierdził je ujawniony w listopadzie br. raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Choć Iran twierdzi, że program ma charakter cywilny, raport zaostrzył i tak już napiętą sytuację międzynarodową.

Iran zapewnia: nie produkujemy broni atomowej

Zagrożenie stworzeniem przez Iran bomby atomowej uaktywniło Izrael, który zapowiedział, że jeśli Zachód nie rozwiąże tego problemu, Izrael sam zajmie się sprawą. TVN24 informuje, za dailybeast.com, że w grę może wchodzić nawet uderzenie militarne. W rzeczywistości, akcja zbrojna Izraela na Iran jest raczej mało prawdopodobna.

USA także nie szykuje się do starcia, choć Matthew Koenig - który pełnił funkcję specjalnego doradcy biura sekretarza obrony USA ds. Iranu w ostaniu opublikowanym w "Foreign Affairs" artykule, wymienia przyczyny, które mogłyby sprowokować USA do ataku na Iran. Są to: usunięcie z Iranu międzynarodowych inspektorów atomowych, wzbogacenie uranu do poziomu nadającego się do produkcji bomby atomowej, zainstalowanie nowoczesnych wirówek w głównym ośrodku wzbogacania uranu w mieście Kum.

Czytaj także: Iran zaprezentował "ambasadora śmierci" - nowy, bezzałogowy bombowiec

Konflikt rozgrywa się też na innym polu. Od kilku dni Iran straszy Zachód zamknięciem cieśniny Ormuz, przez którą przepływa 40 proc. światowego morskiego transportu ropy. Wiceprezydent Iranu Mohammad Reza Rahimi stwierdził, że jeśli Zachód nałoży kolejne sankcje na Iran, cieśnina zostanie zamknięta. Mimo ostrzeżeń USA, Iran nie ustępuje i od niedzieli prowadzi w pasie morskim od Cieśniny Ormuz po Zatokę Adeńską ćwiczenia wojskowe. USA odpowiada zdecydowanie - "każdy kto grozi przerwaniem wolności żeglugi po międzynarodowej cieśninie stawia się poza wspólnotą narodów. Żadne zakłócenia nie będą tolerowane" - informuje TVN24

Unia Europejska, także pozostaje nieugięta i zapowiada, że nie zrezygnuje z sankcji gospodarczych wobec Iranu.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

MR.Dr
 • MR.Dr
 • 30.12.2011 19:47

Faktem jest to ,że rok 2012 przyniesie zabójcze straty, co będzie to będzie musimy być silni

Komentarz został ukrytyrozwiń
KOSA
 • KOSA
 • 30.12.2011 19:25

Jaka babska wiosna i jakich Ludow,chyba Zboow .Wpuscie ich do Europy to Wytna WAS jak szczury na Obiad.i niech Ktos temu Zaprzeczy.To sa ludzie ktorzy nigdy niezyli i nieumieja ZYc w Pokoju.Jaraja Chaszi inne GOWNA Chleja i bijai Zabijaja za byle Co .Zabic zone to Norma bedzie Druga.Na nich jest BAT w postaci USArmy. i modlcie sie za USA bo inaczej te Scierwa was ZATLUKO.taka prawda.Skoncza sie zloza to co Oni zrobia jak myslicie.przjda tu do was i was zerzna jak dziwki i nic nato nieporadzicie bo wy jestescie Tolerancyjni a im za Zabijanie to trzeba wybaczyc .Widzieliscie a....a w Bialej sukience po kostki jak tynkuje mur czy myje podloge.tylko oni karabin i maczeta wtedy majo mordy i wyzynaja jak niema kogo to miedzy soba,taka prawda i niema konca.trzymac ich krotko.

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Iraku miała być broń chemiczna teraz w Iranie broń nuklearna amerykanie chcą zawładnąć całym wydobyciem światowym ropy naftowej pod przykrywką wprowadzania demokracji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
pan japa
 • pan japa
 • 29.12.2011 22:36

busz do buszu obama tyz

Komentarz został ukrytyrozwiń
 jan jaho
 • jan jaho
 • 29.12.2011 21:45

A gdzie ten rzekomy atom z Iraku??? USA powinny przeprosić świat za swój bandycki napad na Irak
A Bush pod Trybunał Karny!!!!
Irańczycy nie dajcie się zastraszyć bandytom!!!!
Postawcie 6 metrowy Płot wokół USA i dajcie spokój całemu światu!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
f
 • f
 • 29.12.2011 21:43

Po co wojna ,wystarczy utworzyć wolne państwo palestyńskie i najwyżej raz przegrać wybory w słusznej sprawie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tu może być dużo większe buuum!!!!!!!!!!!!!!!!!!! niż Afganistan czy Irak. Oby nie doszło do najgorszego. Bo wtedy obecny kryzys to mały pikuś.

Komentarz został ukrytyrozwiń
antek patelmitrz
 • antek patelmitrz
 • 29.12.2011 15:39

viva Iran nie dajcie się żydowskim terrorystom .

Komentarz został ukrytyrozwiń
S.O.
 • S.O.
 • 29.12.2011 12:59

Nie wolno Iranowi zamykać żeglugi przez kanał panamski ,a przez cieśninę Ormuz oczywiscie wolno ! Tak wynika z logiki i ucziwości ! A prace nad ładunkami nuklearnymi powinien prowadzić skrycie !

Komentarz został ukrytyrozwiń
peace and love
 • peace and love
 • 29.12.2011 12:03

USA i Izrael to prawdziwa o$ zła tego świata

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.