Stara Dama zwycięża w Amsterdamie

W 1/16 Ligi Europejskiej los skojarzył ze sobą dwa wielkie kluby: Ajax Amsterdam i Juventus Turyn. Według wielu kibiców jest to najciekawsza para, mimo że oba zespoły w tym sezonie słabo spisują się w rodzimych ligach.

/ Fot. LogoJuve w Serie A zajmuje szóste miejsce, ze stratą 16 punktów do liderującego Interu i praktycznie nie ma już szans na mistrzostwo. Ajax z kolei w Eredivisie jest trzeci. Jego strata do PSV, które zajmuje pierwsze miejsce wynosi już 9 punktów, więc i tu szanse na tytuł są dość małe.

Początek meczu rozgrywanego na Amsterdam Arenie był dość spokojny. Żadna z drużyn nie chciała rzucić się na rywala, obie jedenastki badały swoje siły. W 16. minucie, po fantastycznym kontrataku, gospodarze wyszli na prowadzenie. Juventus wykonywał rzut wolny. Piłkę po dośrodkowaniu Diego, obrońcy Ajaxu wybili poza pole karne. Ta trafiła do Miralema Sulejmaniego, który popędził na bramkę rywali. Zawodnik przebiegł ponad pół boiska i posłał piłkę między nogami Buffona. Po zdobyciu prowadzenia Holendrzy cofnęli się na swoją połowę.

Po stracie bramki do ataku ruszyli Włosi. Najpierw strzał Amauriego obronił Maarten Stekelenburg. W 25. minucie bardzo dobrej okazji nie wykorzystał Diego. Po efektownym zagraniu Del Piero był sam przed bramkarzem, strzelił jednak prosto w niego. Goście dopięli swego w 31. minucie spotkania. Piętą piłkę do De Ceglie zagrał Del Piero. Ten z lewej strony dośrodkował na głowę Amauriego, któremu nie pozostało nic innego jak doprowadzić do wyrównania. Tuż przed przerwą z wolnego przymierzył kapitan Juventusu, lecz piłka nieznacznie minęła słupek. Po tym strzale sędzia odgwizdał koniec pierwszej połowy.

Drugą połowę od mocnego uderzenia chcieli rozpocząć gospodarze. W 46. minucie z dystansu niecelnie huknął Urby Emanuelson. Co nie udało się Ajaxowi, udało się piłkarzom Starej Damy. W 58. minucie z lewej strony dośrodkował Del Piero. W polu karnym ponownie najwyżej wyskoczył Amauri i ładnym uderzeniem pokonał Stekelenburga. Drugi raz napastnika Juventusu nie upilnował Jan Vertonghen. Do końca meczu gospodarze starali się wyrównać. Najbliższy celu był Siem de Jong. W 64. minucie przed polem karnym Włochów wślizgiem odebrał piłkę gościom. Szybko złożył się do strzału, jednak jego uderzenie przeleciało tuż obok okienka bramki strzeżonej przez Buffona. De Jong miał jeszcze dwie okazje. Najpierw niecelnie strzelał głową, a w 69. minucie trafił w słupek.

W końcówce mecz kontrolowali piłkarze Juventusu i zasłużenie wygrali 2:1. Warto dodać, że w 92. minucie czerwoną kartkę za zagranie nakładką ujrzał zawodnik Juve Hasan Salihamidzic. Ajax, aby awansować do 1/8 Ligi Europejskiej będzie musiał zwyciężyć w Turynie.