Facebook Google+ Twitter

Starcie tytanów: urbanizacja - środowisko, do przerwy 1:0

W zasadzie wiadomo komu niemal każdy kibicuje. Problem polega na tym, że większość zachowuje się jak widz przed telewizorem, a tutaj trzeba iść na stadion i walczyć, wspierając zawodników.

Kłopotek czarny (Spondylis buprestoides) / Fot. Artur HampelOd kilu lat obserwujemy wzmożony rozwój urbanistyczny na peryferiach miast. Grunty rolne w niezwykle łatwy sposób przekształcane są na działki budowlane. Urzędnicy w swojej kompetencji kierują się chyba wyłącznie zyskami dla gmin z takich rozwiązań, gdyż środowisko naturalne takich zysków w swoim saldzie odnotować nie może z całą pewnością.

Zagrożenia z nagłej ingerencji w biotopy różnych organizmów są niezwykle groźne, a skutki często nieodwracalne. Nagłe i skumulowane osiedlanie się człowieka na terenach przyleśnych powoduje wypieranie gatunków szczególnie uczulonych na naszą obecność. Kolejnym zjawiskiem, potęgującym ubożenie polskiej fauny, jest hałaśliwość i zdolności dewastacyjne wszędobylskich "quadowców". Sam, wielokrotnie będąc w lesie, dostawałem "dzikich" dreszczy, gdy nagle ciszę rozrywał przeraźliwy ryk tych maszyn. Zabawa? Nie drodzy czytelnicy – głupota! Totalna skumulowana bezmyślność wielu ludzi w tym urzędników sprawia, że nasza przyroda cierpi i się od nas wyprowadza. Czasami już na zawsze.

Wiedza ekologiczna Polaków jest praktycznie żadna. To, czego uczą w szkołach na zajęciach biologii, to w moim przekonaniu porażka społeczna. Owszem, są tematy ogólne, na które przeciętny człowiek powinien coś niecoś wiedzieć. Generalnie jednak niewiele może wykorzystać wiedzy zdobytej w szkole, by skutecznie dbać o środowisko w którym żyjemy.

Dla przykładu - mamy w Polsce Czerwoną Listę oraz Czerwoną Księgę zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Proszę wymienić w tej chwili choć trzy takie gatunki. Kłopot prawda? Jeśli komuś się udało, to niech teraz powie, co można zrobić, by je ratować. Czym się żywią, co potrzebują do rozwoju. Teraz to już jest porażka, zgadza się?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

@ Kamyk - cenny post, dzięki za info :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Kamyk w lawinie
  • Kamyk w lawinie
  • 12.09.2012 10:10

Na szczęście pewna grupa ludzi połapała się , że coś na tym świecie jest nie tak.

Oddolni, niezależni poszukiwacze budują podwaliny nowej cywilizacji opartej na współistnieniu z przyrodą i współodpowiedzialności za otoczenie, znajdując funkcjonalny konsensus na styku Człowiek i Natura obejmujący architekturą, urbanistykę, rolnictwo, gospodarkę i inne nasze działalności. Nowe idee takie jak Permakultura, Biobudownictwo, Habitat ... to już nie są puste hasła, lecz konkrety wcielane w czyn na coraz większą skalę...

Szukających alternatyw zapraszam na na festiwal Cohabitat Gathering, który odbędzie się 13-14 października w Łodzi.

Cohabitat Gathering 2012 to dwa dni inspirujących spotkań w gronie osób pragnących odpowiedzialnie budować mądry i piękny świat wokół siebie. Festiwal jest niezwykłym tyglem nowatorskich rozwiązań - od domów z gliny przez technologie solarne po modele budowania społeczności.

info (http://www.festiwal.cohabitat.net)

Można również wspomóc ten projekt tutaj (http://polakpotrafi.pl/projekt/Cohabitat-Gathering-2012/)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.