Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4354 miejsce

Stare lokomotywy PKP Intercity idealne dla Przewozów Regionalnych

Za prawie 6 milionów złotych, Przewozy Regionalne chcą kupić od PKP Intercity sześć starych, mocno zużytych lokomotyw. Na transakcję musi się jeszcze zgodzić Minister Infrastruktury.

Pociąg PKP Intercity ciągnięty przez lokomotywę EU07 / Fot. Krzysztof KalkowskiNa początku sierpnia spółka PKP Intercity ogłosiła przetarg na sprzedaż 6 nieprzydatnych w eksploatacji lokomotyw serii EU07 i EP07. Wszystkie sprzedawane egzemplarze zostały wyprodukowane w latach 1969 - 72, a PKP Intercity sprzedaje je z powodu "wysokiego stopnia zużycia".

Lokomotywa, która dla jednego przewoźnika nie nadaje się do użytku, bardzo dobrze ma sprawdzać się u konkurenta. Przewozy Regionalne przystąpiły do przetargu i za każdą z lokomotyw zaproponowały 960 tys. zł. Teraz na sprzedaż musi zgodę wyrazić Minister Infrastruktury. Jeżeli Cezary Grabarczyk zgodę podpisze, to za kilka tygodni lokomotywy poddane zostaną modernizacji. W połowie przyszłego roku będą mogły wyjechać na tory i pociągnąć składy Przewozów Regionalnych.

Czy ponad czterdziestoletnie lokomotywy będą dobrze służyć nowemu właścicielowi? - Prawidłowo wykonane, utrzymywane i naprawiane lokomotywy elektryczne są pojazdami wyjątkowo żywotnymi. Czterdziestoletnie elektrowozy nie są na kolei żadną sensacją (w Polsce, ich średni wiek to ok. 28 lat), a bezpiecznie eksploatowane mogą być nawet pojazdy starsze. Inna rzecz, czy będą wystarczające pod względem prędkości i niezawodności. Kompleksowe modernizacje starszych lokomotyw, są więc jak najbardziej uzasadnione - mówi dla W24 Piotr Rydzyński, ekspert kolejowy z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Większość lokomotyw elektrycznych, które aktualnie ciągną pociągi samorządowego przewoźnika jest wynajęta, głównie od PKP Cargo. Spółka ma problemy finansowe i nie stać jej na zakup nowych jednostek trakcyjnych, a tych ciągle PR brakuje. - Nowo budowane, bądź kompleksowo zmodernizowane lokomotywy elektryczne, są na pewno potrzebne zarówno Przewozom Regionalnym, jak i innym przewoźnikom pasażerskim. Kolej przyciągnie pasażerów z dróg, jeżeli zagwarantuje konkurencyjne prędkości podróży, punktualność i bardzo wysokie bezpieczeństwo ruchu. Warunkiem koniecznym spełnienia tych wymagań, jest m.in. posiadanie odpowiednio wydajnych i niezawodnych pojazdów trakcyjnych, w tym lokomotyw - zauważa dla W24 Piotr Rydzyński.

EU07 to seria uniwersalnych lokomotyw elektrycznych polskiej produkcji na licencji angielskiej. Natomiast lokomotywy z serii EP07 są przebudowanymi egzemplarzami lokomotyw EU07, przystosowanymi do prowadzenia ruchu pasażerskiego.

Weź udział w akcji Chcemy Taniego Paliwa - podpisz petycję do rządu

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Generalnie, tabor kolejowy projektowany jest na bardzo długą eksploatację.Np. jeszcze do niedawna w berlińskiej Szybkiej Kolei Miejskiej S-Bahn jezdziły składy wyprodukowane przed II wojną lub zaraz po.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli te służą po dzień dzisiejszy link to może i te ponad czterdziestoletnie lokomotywy będą dobrze służyć nowemu właścicielowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ważne, że nie idą na złom skoro mogą jeszcze służyć!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.