Facebook Google+ Twitter

Stare mapy i weduty pruskie w toruńskim ratuszu

W Piwnicy Gdańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu od 7 marca oglądać można kolekcję historycznych map, widoków miast Prus Wschodnich i Zachodnich, krajów bałtyjskich oraz Polski. To prawdziwa gratka dla miłośników historii i kartografii.

Kurator wystawy Robert Żytkowicz i dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu dr Marek Rubnikowicz / Fot. Łukasz Kołtacki"Z biegiem Wisły i Niemna. Historyczne mapy i widoki miast Prus Wschodnich i Zachodnich, Polski oraz krajów bałtyjskich" - tak brzmi pełna nazwa ekspozycji, jaką oglądać można od 7 marca w Piwnicy Gdańskiej toruńskiego Ratusza Staromiejskiego. Wystawa przygotowana została przez powstałe w 1981 roku Centrum Kultury Prus Wschodnich z Ellingen w Bawarii, które postawiło sobie za najważniejszy cel dbałość o wschodniopruskie dziedzictwo kulturowe.

Ekspozycja, nad której merytoryczną stroną pracował dr Eckhard Jäger z Lüneburga, prezentuje przede wszystkim mapy z okresu XVII i XVIII wieku, które zostały stworzone przez wybitnych kartografów, m.in. Johanna Baptistę Homanna (1663-1724) czy Johanna Friedricha Enderscha (1705-1769). Są to jednocześnie unikatowe ryciny, pochodzące z najlepszych rytowniczych pracowni Amsterdamu, Paryża, Rzymu czy Norymbergii, dlatego też cechują się ogromną wartością nie tylko historyczną, ale też artystyczną.

Podczas wernisażu / Fot. Łukasz KołtackiPodczas wernisażu / Fot. Łukasz KołtackiZbiór prezentujący wyobrażenie geograficzne Prus, jak i zachodzące na tych terenach zmiany na przestrzeni setek lat, pokazywany był już wielokrotnie nie tylko w Polsce, ale i w Niemczech. Robert Żytkowicz, kurator wystawy zwrócił uwagę, że prezentowana w Piwnicy Gdańskiej kolekcja to wyjątkowa gratka zarówno dla znawców kartografii dawnej, jak i miłośników historii zainteresowanych dziejami ziem położonych między Wisłą a Niemnem.

Kolekcję oglądać można do 19 kwietnia 2009 r.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

plus za artykuł. fajnie, że coś się dzieje w mieście muszę wybrać się na tą wystawę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.