Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12798 miejsce

Stargard Szczeciński czy po prostu Stargard?

Mija 10 lat, od kiedy Towarzystwo Przyjaciół Stargardu przegrało batalię o usunięcie przymiotnika „szczeciński” z oficjalnej nazwy miasta. Dekadę później do życia powołano inicjatywę „Żeby Stargard był stargardzki". Czy tym razem się uda?

Stargard, Klejnot Pomorza / Fot. Paweł MajchrzakW 1999 roku Towarzystwo Przyjaciół Stargardu, popierane przez znaczną część mieszkańców miasta, rozpoczęło kampanię, której celem było przywrócenie jego pierwotnej nazwy – Stargard, zamiast wprowadzonej w 1950 roku – Stargard Szczeciński. Wnioskiem TPS zajęła się wówczas Rada Miejska, która przeprowadziła konsultacje społeczne, w których udział wzięło ok. 10 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców miasta. Wynik był jednoznaczny – 2/3 stargardzian opowiedziało się za zmianą nazwy i usunięciem z niej przymiotnika „szczeciński”. Odpowiedni wniosek skierowany został do Rady Ministrów, ta jednak odesłała go bez uprzedniego rozpatrzenia. Dokładnie dziesięć lat później Towarzystwo Przyjaciół Stargardu postanowiło na nowo ożywić dyskusję na temat nazwy drugiego najstarszego miasta Pomorza Zachodniego.

„Żeby Stargard był stargardzki”

W manifeście do władz miasta, powiatu oraz gminy, TPS podkreśla, iż „nazwa miasta pozwala identyfikować się z nim jego mieszkańcom – że STARGARD jest stargardzki. Dodatek pochodzący od nazwy innego miasta niewątpliwie zakłóca tę identyfikację. Tym bardziej, że z reguły miasta sąsiadujące ze sobą w pewnych sprawach współpracują, w innych są rywalami. Jest to naturalne i nie należy tego rozwadniać, przemilczać, czy zaciemniać. W historii stosunków obu miast, także współcześnie, mamy na to wiele przykładów. Ale w  / Fot. Herb Stargardu Szczecińskiegożadnym momencie historii STARGARDU nie byłoby możliwe „wzbogacenie” jego nazwy o przymiotnik pochodzący od jego dużego sąsiada. Jedyny taki moment, kiedy nikt nie liczył się ze zdaniem obywateli w takich kwestiach, to czasy stalinowskie i właśnie w roku 1950 wprowadzono zmianę historycznej nazwy naszego miasta.” Inicjatorzy akcji zwracają również uwagę na fakt, że „w Europie nie spotyka się takich zwyczajów. Zaprzeczały one bowiem samorządności i autonomii miejskich organizmów. Położenie miasta mogły dookreślać: kraina, rzeka itp.”.Autorzy manifestu zapewniają, iż akcja nie jest skierowana przeciw Szczecinowi, a jedynie jest „prostargardzka”.

Towarzystwo Przyjaciół Stargardu wskazuje również na praktyczną stronę skrócenia nazwy miasta oraz fakt, iż obecnie nazwa „Stargard Szczeciński” już jest wypierana na rzecz „Stargardu” - zarówno w mowie potocznej, jak i nazewnictwie oficjalnym. „Również i dla firm znak rozpoznawczy, jakim jest nazwa, marka, czy logo, jest dość ważny. Jest to pierwszy i podstawowy identyfikator. „Sztuka” ich tworzenia i względy praktyczne każą, by nie były one rozgadane, by miały swoją siłę. Stąd jedyne przedsiębiorstwo o charakterze globalnym, jakie ma swą siedzibę w STARGARDZIE, ma nazwę „Bridgestone Stargard Sp. z o.o.”. Inne przykłady to: „Waryński - Stargard Sp. z o.o.”, „PKS Stargard Sp. z o.o.” lub logo, jak np.: OSiR Stargard, Muzeum Stargard, Błękitni Stargard. Wiele ma w nazwie sam przymiotnik „stargardzki” (w różnych rodzajach). Święto naszego miasta to „Dni STARGARDu”, nazwa naszego szlaku staromiejskiego to „STARGARD - Klejnot Pomorza”. W internecie i na papierze firmowym Urzędu Miejskiego istniejemy jako „stargard.pl”. W naszych rozmowach używa się jedynie nazwy STARGARD (...). Te wszystkie przykłady świadczą o nieporęczności stosowania pełnej oficjalnej nazwy w takich przypadkach i pewnej oczywistości, że wbrew tej nazwie STARGARD to STARGARD”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Kilkaset lat Stargard był Stargardem i nie widzę powodu dalszego tolerowania w nazwie przymiotnika pochodzącego od nazwy miasta, z którym Stargard zawsze rywalizował i prowadził wojnę. Nikt dziś już nie używa drugie członu nazwy, czas by w końcu odpowiednie władze centralne to dostrzegły przychylając się do zmiany nazwy oficjalnie i urzędowo. I mam nadzieję że zrobią to jak najszybciej a nie dopiero tuż tuz przed kolejnymi wyborami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Stargard to Stargard i zapewne to świadczy o jego autonomiczności, ale uważam, że Stargard Szczeciński brzmi ładniej niż sam Stargard. W życiu możemy sobie skracać jego nazwę, ale oficjalnie pozostałbym przy takiej nazwie jaka funkcjonuje obecnie. I tak wiadomo, że Stargard już od dawna nie jest szczeciński.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.