Facebook Google+ Twitter

Stargard Szczeciński mniej szczeciński

Trwa procedura zmiany nazwy miasta, a właściwie jej skrócenia o człon „Szczeciński”. Tym samym Stargard chce się uniezależnić od Szczecina.

Jeden z zabytków Stargardu Szczecińskiego: Baszta Tkaczy. / Fot. Elzbieta SadowskaW poprzednim roku w mieście przeprowadzono społeczne konsultacje na temat zmiany nazwy. Większość mieszkańców opowiedziała się za skróceniem nazwy miasta. Prezydent Stargardu Szczecińskiego wystąpił więc z oficjalnym wnioskiem do Ministra Administracji i Cyfryzacji, w sprawie zmiany nazwy.

Minister Administracji i Cyfryzacji wszczął odpowiednie postępowanie w sprawie zmiany nazwy miasta i gminy Stargard Szczeciński z siedzibą władz w Stargardzie Szczecińskim, na gminę Stargard z siedzibą w Stargardzie. Teraz potrzebne jest też przeprowadzenie konsultacji społecznych w gminie (bo radni stargardzkiej gminy negatywnie odnieśli się do zmiany nazwy). Dlatego minister zwrócił się do wójta z prośbą o przedstawienie opinii w powyższej sprawie, ze szczególnym uwzględnieniem szacunkowych kosztów przeprowadzenia proponowanej zmiany.

W przypadku powiatu sprawa jest prostsza. Gdyby doszło do zmiany nazwy miasta, siedzibą powiatu stargardzkiego byłby Stargard. Procedura trwa i na jej wynik może mieć wpływ opinia władz gminy.

Zwolennicy zmiany nazwy miasta wskazują, że nazwa Stargard Szczeciński istnieje tylko w oficjalnym obiegu, nikt nie mówi powiat, czy gmina Stargard Szczeciński, tylko powiat czy gmina stargardzki/a. Wskazują też na historyczną kiedyś konkurencję miast: Szczecina i Stargardu, w którym nie zawsze Szczecin był górą. Uważają, że zmiana pozwoli Stargardowi na pewną „niezależność”, bez ciągłego przypisywania do Szczecina.

Przeciwnicy zmiany nazwy miasta podnoszą, że ludzie w Polsce nie wiedzą gdzie jest: Gryfino, Goleniów, Chojna, Choszczno, czy nawet Pyrzyce, bez podpowiedzi, że to w dawnym woj. szczecińskim. Skrócenie nazwy o człon „Szczeciński”, postawi w takim samym położeniu Stargard Szczeciński, nie wspominając o koszcie tych zmian (chociażby wymiana dokumentów) w mieście, gminie, powiecie. Wg nich argumenty za zmianą nazwy miasta brzmią jak przedszkolne przetargi i przechwałki. Jaka niezależność? Już w tej chwili Stargard pod każdym względem przewyższa Szczecin, wystarczy się przejść ulicami jednego i drugiego miasta. Trzeba tylko szeroko zakrojonej akcji promocyjnej, aby Polska, Europa i świat, dowiedziały się więcej o walorach, m/in turystycznych Stargardu Szczecińskiego, powiatu i gminy stargardzkiej.

Czy Stargard Szczeciński stanie się mniej szczeciński (nieszczeciński, jak żartują przeciwnicy zmiany), zobaczymy. Jednak nic nie wyzwoli go z dominacji Szczecina, podobnie jak Starogardu Gdańskiego z dominacji Gdańska.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Szczecinianin
  • Szczecinianin
  • 30.01.2012 13:24

Niech już będzie Stargard a może lepiej Starogard, jak Nowogard!

Komentarz został ukrytyrozwiń

I bardo dobrze, Stargard nie jest szczeciński ;) Najciekawsze w tym wszystkim jest fakt, że sprawa wywołuje więcej kontrowersji w Szczecinie niż w Stargardzie ;)

Kilka argumentów za zmianą nazwy miasta link

P.S. Ze Starogardem Gdańskim i tak nas mylą w całej Polsce do dziś :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.