Facebook Google+ Twitter

Starocie i współczesne rękodzieła.2-4czerwca rusza Jarmark Tumski

Ok. 400 wystawców weźmie udział w tegorocznym IX Jarmarku Tumskim, imprezie plenerowej, kolekcjonersko–wystawienniczej i kulturalno–rozrywkowej, organizowanej w Płocku od 2009 roku.

Jarmark Tumski / Fot. Strona internetowaPodczas Jarmarku Tumskiego główne ulice Starego Miasta w Płocku zapełniają się wystawcami i kolekcjonerami z całej Polski, oferującymi zarówno antyki i starocie, jak i współczesne wyroby rękodzieła artystycznego. Przechadzając się ulicami Starego Miasta będziemy mogli skosztować tradycyjnych potraw, chlebów, pierogów, bigosów, kupić książkę, której może już nie ma nawet w bibliotekach, czy skórzane ubrania, torby, buty, branzolety, a także misy, naczynia i wiele innych. O atmosferę Jarmarku zadbają tłumnie uczestniczący płocczanie, którzy całymi rodzinami przemierzają wszystkie strefy. Najmłodsi z zaciekawieniem oglądają drewniane zabawki, gliniane kogutki, przyglądają się również starociom wystawianym na ulicach. Mali mieszkańcy Płocka z apetytem zajadają pierogi, które smakują jak u babci i cukrową watę. Dorośli z zapałem kupują kiełbasy produkowane tradycyjnymi sposobami, a wszystkiemu towarzyszą dźwięki muzyki. Wspomnienie o pięknych wyrobach ze szkła i obrazach malowanych na drewnie towarzyszy przez cały rok. Na tę imprezę plenerową przyjeżdżają również mieszkańcy ościennych miast, podziwiać walki wojów, ich stroje i broń.

Historyczna, dla dzieci, edukacyjna oraz wystawiennicza i kolekcjonerska – to 5 stref, na które zostanie podzielony obszar Starego Miasta podczas IX edycji Jarmarku Tumskiego. Organizatorzy przygotowują specjalnie wydzielone strefy, które ułatwią poruszanie się po Starówce. Strefa historyczna znajdująca się na Wzgórzu Tumskim związana będzie z obchodami Dni Historii Płocka oraz przygotowywanym specjalnie na tę okazję Miasteczkiem Rycerskim. Na Starym Rynku pojawi się strefa dla dzieci z niezliczonymi atrakcjami i bogatym programem artystycznym z okazji Dnia Dziecka. Strefa edukacyjna zajmować będzie cały Plac Narutowicza i ul. Grodzką. To tu spotkamy wytwórców rękodzieła artystycznego, przedstawicieli ginących zawodów oraz twórców-animatorów prowadzących warsztaty artystyczne. Ulica Tumska to Strefa Kolekcjonerska, którą wypełnią stoiska hobbystów i antykwariuszy. Tu odbywać się będą wydarzenia kolekcjonerskie, spotkania z pasjonatami przybliżające historię, zwyczaje i osobliwości życia codziennego minionych lat. Strefa wystawiennicza (handlowa) to obszar związany z Nowym Rynkiem, częścią ul. Tumskiej, Placem Narutowicza, ul. Grodzką i również Rynkiem Starego Miasta- czytamy na stronie internetowej Jarmarku. http://www.jarmarktumski.plock.eu/
Na Jarmarku znajdziemy motywy związane z Rokiem Rzeki Wisły. Będzie też zjazd pojazdów militarnych "Stalowe Tumy".

W tym roku nastąpiła zmiana siedziby biura Jarmarku Tumskiego. Aktualny adres siedziby to gmach Muzeum Mazowieckiego Tumska 8.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.