Facebook Google+ Twitter

Staroświecki urok książki

Społeczny Instytut Wydawniczy Znak postanowił uczcić swoje pięćdziesiąte urodziny kolekcją pięćdziesięciu książek. Zapowiada się bardzo ciekawa seria pod względem zarówno literackim, jak i edytorskim.

Virginia Woolf, "Flush" / Fot. www.merlin.plJubileuszową serię rozpoczęło krakowskie wydawnictwo od mocnego uderzenia, bo pierwszą pozycją okazał się nowy przekład przygód dobrego wojaka Szwejka. A w zasadzie żołnierza Szwejka, bo i tytuł uległ drobnej modyfikacji i zamiast "Przygód dobrego wojaka Szwejka w czasie wojny światowej" mamy "Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej". O zmianach wspomina we wstępie tłumacz Antoni Kroh, wybitny znawca Czech i Słowacji. Nowy przekład zawsze wywołuje dyskusje. Tak będzie pewnie i tym razem, bo Szwejk i cytaty z książki Jaroslava Haška funkcjonują od lat w polskiej kulturze, ale plus dla wydawcy, że zdecydował się na zlecenie nowego tłumaczenia tego tytułu. To zresztą dla Znaku nie nowość, bo już kilka lat temu to wydawnictwo zdecydowało się na wydanie w nowym przekładzie "Lorda Jima" Josepha Conrada. Notabene ten tytuł także pojawi się w jubileuszowej kolekcji.

Kolejna pozycja to "Matka Joanna od Aniołów" Jarosława Iwaszkiewicza. Tytuł znany głównie z adaptacji filmowej Jerzego Kawalerowicza, która do dziś należy do kanonu polskiej kinematografii. Sukces filmu oznaczał jednak, że większość ludzi kojarzy film, ale książki już nie przeczytała. A to błąd, bo Iwaszkiewicz to jeden z najlepszych stylistów polskiej literatury XX wieku. Jego opowiadania i powieści to przede wszystkim przykład mistrzowskiego rzemiosła literackiego, czego "Matka Joanna od Aniołów" jest świetnym przykładem. Ale Iwaszkiewicz to także artysta - historia zakonnic z klasztoru w Ludyniu opętanych rzekomo przez diabła pełna jest symboliki i metafor, pozwalających doszukiwać się czegoś więcej niż prostej fabularnej opowieści.

Trzecia z pozycji już wydanych to "Flush" Virginii Woolf - książka nieco mniej znana, choć samo nazwisko autorki znawcom literatury angielskiej powie bardzo wiele. To historia romansu pary z epoki wiktoriańskiej napisana w nietypowej formie, bo jako... biografia psa.

Wśród kolejnych tytułów, jakie mają pojawić się w serii (Znak nie ujawnia od razu wszystkich książek, które chce w jubileuszowej kolekcji wydać), są naprawdę ciekawe pozycje - w najbliższym czasie mają zostać wydane m.in. "Opowiadania fantastyczne" i "Bracia Karamazow" Fiodora Dostojewskiego czy wspomniany nowy przekład "Lorda Jima" Josepha Conrada.

Trzeba też wspomnieć o edytorskiej stronie jubileuszowej serii Znaku. Książki wydawane są w twardych oprawach, jednolitej szacie graficznej przypominającej nieco staroświeckie, wzorzyste tapety, z ciekawymi ilustracjami na okładkach. Szkoda, że wydawca nie zdecydował się na biały papier, ale drukowanie książek na tańszym, żółtym papierze nieco gorszej jakości to w ostatnich latach niestety powszechna praktyka. Niemniej jednak wszystkie tomy kolekcji wydane są solidnie i elegancko - mogą skusić nie tylko miłośników literatury, ale nawet tych, którzy potrzebują czegoś ładnego do postawienia na półce obok telewizora. A ci ostatni może kiedyś - choćby przypadkiem - sięgną po książkę i wciągną się w lekturę, bo seria zapowiada się naprawdę ciekawie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.