Facebook Google+ Twitter

Starówka się schowa. W sobotę w Warszawie nietypowy happening

W sobotę 9 kwietnia o 15.00 na warszawskim Starym Mieście odbędzie się nietypowy happening społeczny: Wielka Zabawa w Chowanego.

Warszawska Starówka może wydać się jutro trochę opustoszała. Dlaczego? Bo wszyscy się schowają. Stanie się tak za sprawą "Wielkiej Zabawy w Chowanego", happeningu zorganizowanego przez grupę warszawskich licealistów i studentów.

Skąd wziął się ten pomysł? - Ubolewam nad brakiem społeczności, społeczeństwa obywatelskiego - mówi urodzony w Stanach Zjednoczonych Philip Wróblewski, główny organizator imprezy. - Postanowiłem więc coś z tym zrobić.

Narzeka jednak na jakość dotychczasowych inicjatyw społecznych. - Młodzi ludzie mają do wyboru napuszone festiwale kulturalne, biegi zbiorowe albo uroczystości religijne - twierdzi Wróblewski. - Stąd pomysł czegoś pozornie absurdalnego, ale jednoczącego ludzi w zabawie - opowiada.

Oglądaj fotogalerię: Wielka Psota na Dzień Kota

Pośród wąskich uliczek starego miasta ukrywać się może kilka, a nawet kilkanaście tysięcy ludzi. Spotkają się najpierw o 15.00 pod Kolumną Zygmunta, by objaśnić reguły zabawy, po czym rozbiegną się po całej Starówce. Dla rozróżnienia chowający się mają być ubrani na czerwono. Dla wszystkich uczestników przygotowano też specjalne mapki.

Do tej pory w serwisie Facebook do zabawy zgłosiło się ponad 13 tysięcy osób. Skąd tak ogromne zainteresowanie?

- Wystarczyło hasło. Nasz pomysł trafił w autentyczną próżnię - mówią organizatorzy, i dodają: - 13 tysięcy osób chce bawić się w chowanego, aby zadać kłam twierdzeniom, że brak nam inicjatywy, że nie potrafimy działać w grupie.

Czytaj też: Bitwa na kłębki wełny. Wielka Psota na Dzień Kota!

- Pochwalam wszelkie tego typu inicjatywy, bo zapełniają one naszą często pustą przestrzeń publiczną - mówi "W24" profesor Janusz Czapiński, psycholog społeczny z UW. - Nie budują co prawda społeczeństwa obywatelskiego, ale mają inne walory. Powinno być więcej takich akcji, gdyż mają one siłę zarażania innych. Na pewno jest to lepszy pomysł dla młodzieży niż wspólne picie piwa.

W minionych latach dużą popularnością cieszyły się podobne imprezy - Wielka Bitwa na Kłębki z okazji Światowego Dnia Kota czy Bitwa na Poduszki, która odbywa się co roku w wielu miastach Europy.

- Byłem świadkiem takiej imprezy w Hiszpanii i była to przepiękna rzecz - przyznaje Czapiński.

Nie czekaj, zgłoś się! Trwa konkurs Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.