Facebook Google+ Twitter

Starówka tylko dla rowerzystów z... przepustką

Mamy kolejny sztuczny zakaz, tym razem na warszawskiej Starówce. W tym rejonie stolicy porusza się mnóstwo rowerzystów, którzy nie wiedzą, że ruch rowerowy w obrębie Starego Miasta jest zakazany.

Rowerzyści na Starówce / Fot. Rafał Meszka, Polska Metropolia WarszawskaAnna Stasiewicz, zastępca dyrektora ds. Inwestycyjno-Technicznych Zarządu Terenów Publicznych twierdzi, że zakaz dotyczy ruchu wszystkich pojazdów, czyli również rowerów. - Owszem, wjazd na Stare Miasto jest możliwy, ale trzeba mieć przepustkę. Można ją uzyskać, gdy pojazd dostarcza towar do jakiegoś sklepu lub restauracji na Starówce. Samochody mogą wjechać na teren Starego Miasta do godziny 13. Maksymalny postój wynosi 30 minut - mówi Stasiewicz. Po chwili dodaje: - Obecnie jest takie natężenie ruchu na Starym Mieście, że powinien być on jeszcze bardziej ograniczony. Jeśli na Starówkę zostaną wpuszczone rowery, katalog pojazdów nieobjętych zakazem niedługo zostanie poszerzony. Przepis został wprowadzony w latach 70. i nie będzie zmieniony.

Organizacja Zielone Mazowsze od wielu lat walczy o zniesienie bezsensownego przepisu. - Pierwszy wniosek o zniesienie zakazu został wystosowany do Urzędu Śródmieście (części Zarządu Terenów Publicznych) 10 lat temu w czerwcu, a ostatni w styczniu tego roku. Jesteśmy zdania, że ruch rowerowy na terenie Starówki powinien być dopuszczony. Zakaz, w żadnym wypadku, nie powinien obowiązywać - mówi Maciej Sulmicki z Zielonego Mazowsza. Podaje też argumenty przeciwko istnieniu przepisu. - Po pierwsze, będzie to wygodnie ze względów komunikacyjnych. Jeśli rowerzysta jedzie z Żoliborza w stronę Targówka, to i tak przejeżdża przez Stare Miasto. A po drugie, ludzie na Placu Zamkowym poruszają się już na rowerach, a utrzymywanie fikcyjnego zakazu nie ma sensu. W Krakowie rowerzyści poruszają się bez problemu w okolicach Wawelu. Urząd jest jednak nieugięty.

Do tego protestu przyłącza się Wydział Transportu Rowerowego i Komunikacji Pieszej Warszawy. - Starówka jest miejscem atrakcyjnym turystycznie. A turyści to nie tylko piesi, ale także rowerzyści. To też naturalne miejsce spotkań warszawiaków. Chcemy umożliwić dojazd tam roweryzstom - poinformował serwis Wiadomości24.pl Marcin Ochmański, pracownik Wydziału Prasowego. - W najbliższym czasie zostaną przeprowadzone konsultacje z różnymi podmiotami, które odpowiadają za Starówkę i jej wygląd.

Rowerzysta zapytany o zakaz, bardzo się zdziwił. - Słyszę tym po raz pierwszy. Wiele razy jeździłem rowerem w okolicach Kolumny Zygmunta. Ostatnio nawet dwa tygodnie temu. Jestem rodowitym warszawiakiem i często organizowaliśmy ze znajomymi spoza Warszawy rowerowe wycieczki, podczas których pokazywałem miasto. I nikt nigdy nie zwracał nam uwagi - śmieje się Mariusz Leleno-Czarnek.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

i jak tu szanować prawo.. +

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • P J
  • 18.05.2008 16:12

przepis słuszny, szkoda,że nie przestrzegany... niestety jest mnóstwo rowerzystów, którym zależy jedynie na szybkiej jeździe co w stosunkowo ciasnych uliczkach starego miasta nie jest przyjemne...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • K K
  • 16.05.2008 18:24

nigdy nie słyszałam o tym dziwnym przepisie :) plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

to jakiś absurd!

plus za artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Też o tym zakazie do tej pory nie słyszałam

Komentarz został ukrytyrozwiń

bezedurny przepis, plus za obywatelski tekst

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.