Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11371 miejsce

Starożytna Hutnia – przełomowe odkrycie w Górach Świętokrzyskich?

Piece zbudowane nie z cegły, a drewna, dmuch naturalny bez użycia miechów, drewno i gaz drzewny, jako podstawowe paliwo procesu. To tylko niektóre z przełomowych hipotez, które płyną z badań nad starożytnym procesem produkcji żelaza.

 / Fot. PTTK KielcePiece zbudowane nie z cegły, a drewna, dmuch naturalny bez użycia miechów, drewno i gaz drzewny jako podstawowe paliwo procesu. To tylko niektóre z przełomowych hipotez, które płyną z najnowszych badań nad procesem produkcji żelaza w starożytnych piecach dymarskich w Górach Świętokrzyskich.

Autorem odkrycia jest Marcin Marciniewski, przewodnik Świętokrzyski i krajoznawca, który pracował nad nim intensywnie przez blisko pół roku. Jego zdaniem, udało mu się rozwikłać zagadnienia nad którymi świat nauki debatował bez skutku od dziesięcioleci.

Do tej pory sądzono, że tradycyjny świętokrzyski piec dymarski zbudowany był z cegieł, opalany węglem drzewnym, a dmuch wspomagający proces produkcji nadawany był przez miechy – choć dopuszczano wariant dmuchu naturalnego – mówi Marciniewski. - Ponadto dotychczasowe badania nad starożytnym hutnictwem świętokrzyskim, mimo olbrzymiego materiału archeologicznego gromadzonego przez dziesięciolecia nie dały odpowiedzi na podstawowe pytanie: jak nasi przodkowie pozyskiwali żelazo?

 / Fot. PTTK KielceJako punkt wyjściowy, autor projektu i technologii, na bazie przeprowadzonych badań i prac rekonstrukcyjnych, proponuje następujące założenia:
- dmuch w procesie był naturalny ale spowodowany przemyślanym zabiegiem i procesem fizyko-chemicznym – miechów nie używano;
- piece były wykonane z drewna, a ściślej z wydrążonego pnia drzewa;
- piece zasilane były przede wszystkim drewnem, przy założeniu, że uzyskiwano z niego gaz drzewny – podstawowe paliwo procesu;
- piece połączone były w układzie kaskadowym piec-generator gazu-generator gazu lub w podobnych konfiguracjach zapewniających płynny ciąg technologiczny hutni.

„Zarejestrowany rozkład temperatur i stworzone warunki redukcji są marzeniem każdego hutnika-metalurga” – skomentował w trakcie konsultacji dr inż. Marian Niesler, Kierownik Zespołu Procesów Surowcowych Instytutu Metalurgii Żelaza w Gliwicach

Marcin Marciniewski ma mocno sprecyzowane plany na kolejne miesiące. Przyjmując zupełnie nowy punkt odniesienia w pracach badawczych, całość działań powinna skupić się w niedalekiej przyszłości na optymalizacji kształtu paleniska, kanałów gazowych i sposobu zasypu pieca. Prawidłowe przygotowanie wsadu rudy żelaza stanie się zagadnieniem kluczowym w optymalizacji procesu.

Proponowany przez niego Projekt Hutnia jest zadaniem adresowanym do szerokiej rzeszy specjalistów jak i zupełnych amatorów. Jedną z płaszczyzn wymiany informacji ma być specjalnie uruchomiony portal www.hutnia.pl na którym autor opisuje historię swoich odkryć, ilustrując je bogatym materiałem fotograficznym autorstwa znanego fotografa Krzysztofa Pęczalskiego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.