Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13298 miejsce

Starożytna Mądrość

Niecodziennymi sposobami posługują się naturoterapeuci, by rozpoznać nasze schorzenia. Alternatywną metodą diagnozy i terapii jest od dawna medycyna chińska, na którą składają się m. in. akupunktura, akupresura, dieta oraz ziołolecznictwo.

 / Fot. Fotogr. M. MorawskaAle czy na tyle rozpowszechniona wśród Polaków? Niejednokrotnie sama słyszałam, że medycyna chińska - to rodzaj szamanizmu i nie ma nic wspólnego ze współczesną medycyną, gdzie oczywiście z tym stwierdzeniem się nie zgadzam. Pomimo braku w naszym kraju jednolitego ustawodawstwa dotyczącego nauczania i wykonywania np. akupunktury jak i przepisów normujących szkolenie w zakresie medycyny chińskiej, to jednak istnieją na południu Polski dwa prężnie działające ośrodki kształcenia Compleo. Śląska Szkoła Akupunktury w Katowicach oraz Kalmus Consulting w Krakowie.

Czym jest akupunktura? Czy medycyna niekonwencjonalna może zastąpić klasyczne badania? Czy dieta odgrywa dużą rolę przy poddaniu się metodom medycyny niekonwencjonalnej?
Na te oraz inne pytania i zagadnienia odpowie nam akupunkturzystka Maria Morawska, która od lat kieruje się wiedzą i mądrością medycyny chińskiej. Sama zaś ukończyła między innymi kurs „Tradycyjnej Medycyny Chińskiej zorganizowanej przez Compleo s.c. w Katowicach.

Maria Morawska - W ostatnich latach naturalna metoda leczenia, jaką jest akupunktura staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Coraz więcej osób docenia to, że jest to nieinwazyjna metoda terapii, która nie przynosi poważniejszych powikłań i działań ubocznych, tak częstych w „medycynie zachodniej“.
Słowo akupunktura pochodzi od łacińskich wyrazów: acus - igła i punctio - nakłucie. Akupunkturzyści na podstawie swojej diagnozy stawianej po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu, badania pulsu i języka, wybierają odpowiednie punkty akupunktury, w które wkłuwane są specjalne igły. W ten sposób oddziałują na różne funkcje organizmu przywracając jego energetyczną równowagę.

Dzieje się tak ponieważ przez nasz organizm przebiegają kanały energetyczne (tzw. meridiany), w których krąży życiodajna energia. Jeżeli przepływ energii jest zaburzony organizm nie znajduje się w równowadze i chorujemy. Brak równowagi energetycznej jest przyczyną problemów fizycznych, emocjonalnych, duchowych. Dobór punktów akupunktury, które rozmieszczone są na całym ciele, ma na celu przywrócenie harmonijnego przepływu energii w naszym organizmie ponieważ każdy punkt ma odpowiednie wskazania terapeutyczne. W terapii używa się cienkich, jednorazowych, jałowych igieł, które najczęściej mają długość od 25–40 mm i grubość 0,20–0,25 mm. Głębokość nakłucia jest różna i zależy od umiejscowienia punktu. Po wbiciu igły w okolicach wkłucia może wystąpić krótkotrwałe odczucie pieczenia, rozpierania, promieniowania itp. Czas nakłucia wynosić od kilku do 21 minut.

Często podczas pierwszej wizyty pada pytanie jak długo będzie trwała terapia. Otóż, nie można określić z góry liczby potrzebnych zabiegów, czas trwania terapii jest różny, bo każdy pacjent ma inną konstytucję, własną osobowość i inne schorzenia. Pacjenci, którzy poddają się zabiegom akupunktury przychodzą do terapeuty z różnych powodów.
Najczęściej przychodzą Ci, którzy szukają alternatywnej terapii do medycyny konwencjonalnej ponieważ nie są zadowoleni z wyników dotychczasowego leczenia. Są to osoby, które cechują się otwartością umysłu i nie odrzucają alternatywnych metod leczenia. Taki pacjent potrafi dokonać dużego wysiłku ze swojej strony, aby zmienić styl życia, odżywiania etc. co jest kluczowe w uzyskaniu dobrych wyników.

Ale akupunktura to nie tylko “igły” - jest to cała filozofia, która docenia znaczenie równowagi i harmonii pomiędzy człowiekiem a otaczającą go przyrodą. Wszystkie zjawiska na świecie wpływają na witalność człowieka, stymulując ją, mogą ją wzmocnić, osłabić lub stłumić. Sposób myślenia terapeuty jest zupełnie inny od „zachodniego“. Stawiając diagnozę przeprowadzamy dokładny wywiad, badamy puls i język, słuchamy tego co pacjent mówi, obserwujemy jego ciało i sposób zachowania ponieważ diagnoza powinna obejmować “całość”, powinna wskazać przyczyny choroby, a nie leczyć tylko objawy.

Dla terapeuty medycyny chińskiej umysł i ciało pacjenta to jedność. Na nasz stan ma wpływ wiele czynników: środowisko w jakim żyjemy, emocje, sposób odżywiania, nawyki, styl życia. Stawiając rozpoznanie trzeba brać pod uwagę wszystko. Wbrew pozorom Medycyna Chińska to nie „szamanizm“ ale uporządkowany i logiczny system wiedzy, który pozwala bardzo precyzyjnie diagnozować choroby i skutecznie je leczyć za pomocą różnych metod: akupunktury, diety, masażu, ziół, ćwiczeń fizycznych, zmiany stylu życia. Organizm ludzki możemy porównać do pięknego ogrodu, który trzeba pielęgnować w całości, nie można dbać tylko o jeden kwiatek. Dlatego podczas terapii, poza akupunkturą, udzielane są również porady dietetyczne, zalecane odpowiednie dla danej osoby ćwiczenia fizyczne. Terapia musi stanowić CAŁOŚĆ, bo tylko wtedy może pomóc.

Z tego też powodu miejsce, w którym mam przyjemność pracować tj. Compleo – Ośrodek Terapii Naturalnych w Katowicach jest właśnie takim miejscem, w którym oferowany jest cały wachlarz terapii, o których wspomniałam. Panuje tutaj świetna atmosfera, terapeuci chętnie wymieniają się swoją wiedzą i doświadczeniami, co jest niezwykle cenne i w innych środowiskach mało spotykane. Zawsze można też zajrzeć do fachowej literatury ponieważ Compleo prowadzi również księgarnię internetową. Jest dużo ciekawych pozycji i każdy może znaleźć wśród książek coś ciekawego dla siebie.

Muszę jednak podkreślić, że akupunktura nie jest cudowną terapią, panaceum na wszystkie choroby, bo też nie ma takiej metody leczenia i chyba nigdy nie będzie. Nie mam jednak wątpliwości, że przynosi ulgę wielu ludziom w różnych chorobach. Jest bardzo bezpieczna, jest metodą nieinwazyjną (poza wbiciem igły).
Jednak tak jak w przypadku każdej metody leczniczej pacjent powinien wyrazić świadomą zgodę na terapię.

Nie chciałabym tutaj "omawiać" szczegółowo przypadków z jakimi spotykamy się w naszych gabinetach ponieważ każdy pacjent jest inny a zatem inna terapia. Są np. osoby z gruczolakami tarczycy, które nie chcą się poddawać operacji, z bólami migrenowymi, z uczuleniami, otyłością, lękami, które nie chcą zażywać lekarstw rujnujących ich organizm czy poddawać się badaniom nieobojętnym dla zdrowia.
Światowa Organizacja Zdrowia opracowała listę wskazań do leczenia akupunkturą, gdzie z reguły osiąga się dobre lub bardzo dobre rezultaty. Zakres wskazań jest szerszy, ale najczęściej zgłaszają się pacjenci z:

Chorobami neurologicznymi i ortopedycznymi: bóle głowy, migrena, bóle kręgosłupa, rwa kulszowa, łokieć tenisisty, reumatoidalne zapalenie stawów.
Zaburzeniami czynnościowymi: bezsenność, lęk, stres, nerwice, depresja, zespół przewlekłego zmęczenia.
Chorobami układu oddechowego: zapalenie zatok, przeziębienia, nawracające się infekcje związane z zaburzeniami odporności, astma oskrzelowa.
Chorobami żołądka i jelit: przewlekłe zaparcia, zapalenie i nieżyt błony śluzowej żołądka.
Chorobami ginekologicznymi: nieregularne czy bolesne miesiączki.
Są również względne przeciwwskazania, które obejmują: czynną chorobę psychiczną w fazie zaostrzenia, chorobę nowotworową, ciążę, zmiany skórne w miejscu nakłucia, uczulenie na nikiel, chrom i/lub inne elementy składowe igły.

Pytała Pani czy dieta odgrywa dużą rolę w naszym życiu?
Myślę, że energia zawarta w tym co zjadamy jest ciągle nie wykorzystywana w wystarczającym stopniu, a przecież ma ona nieoceniony wpływ na nasz organizm. Pacjenci mówią z reguły, że “zdrowo i dobrze” się odżywiają, opowiadają o różnych cudownych dietach, które są dobre na wszystko i dla wszystkich. Problemem dietetyki zachodniej jest nie uwzględnianie stanu zdrowia i “konstytucji energetycznej” konkretnej osoby i bezmyślne stosowanie “modnych” diet bez uwzględniania różnic pomiędzy ludźmi. Wiele osób odżywiających się tradycyjnie, spożywających zboża, warzywa, ciepłe posiłki i o regularnych porach cieszy się lepszym zdrowiem niż zwolennicy różnych popularnych teorii żywieniowych. Dlatego stawiając diagnozę dajemy pacjentowi odpowiednie dla niego zalecenia dietetyczne. Dla jednej osoby wskazane będą np. potrawy rozgrzewające inni natomiast powinni ich unikać. Inaczej odżywiamy się latem inaczej zimą. Przestrzeganie tych zaleceń jest bardzo ważne i pomaga w terapii.

Chcąc zaobserwować nawyki żywieniowe Polaków wystarczy spojrzeć do koszy z zakupami w supermarketach, które są pełne wysoko przetworzonych, rafinowanych półproduktów, jogurtów, mrożonek, olejów do smażenia, margaryn, owoców cytrusowych bez względu na porę roku i tuszę kupujących. W dużym stopniu jest to z pewnością efekt wszechobecnych reklam, w których nie znajdziemy zdrowych produktów, ale także niskiej
świadomości społeczeństwa w zakresie “zdrowego” odżywiania.

Na koniec zapytam tylko, dlaczego tak mało mówi się o mądrości zawartej w medycynie chińskiej i jej walorach. Ktoś kto interesuje się tą niekonwencjonalną dziedziną, wie również, że praktyczna wartość tej medycyny uczy nie tylko zrozumienia potrzeb naszego organizmu ale także odbierania prawidłowego interpretowania sygnałów ciała. A to pomaga w uchwyceniu i przeciwdziałaniu rozwojowi dolegliwości.

M.Morawska - Wynika to przede wszystkim z zachodniego sposobu myślenia społeczeństwa. Ludzie wychowani w kulturze Zachodu nie są gotowi na to, że trzeba z terapeutą współpracować, że trzeba zrezygnować z dotychczasowego stylu życia, zmienić swoje nawyki żywieniowe, poświęcić więcej czasu na odpoczynek. Łatwiej jest przecież połknąć pigułkę, która rozwiąże nasze problemy. Nasze media są pełne reklam tabletek dosłownie na wszystko. Gdyby traktować je poważnie odnosi się wrażenie, że można jeść dosłownie wszystko i bez ograniczeń, a potem wystarczy tylko zażyć odpowiedni specyfik, który spowoduje ustąpienie wszelkich dolegliwości.

A przecież wiemy doskonale, że w dłuższej perspektywie to nie działa. Zamiast wierzyć w cudowne uzdrowienie można natomiast wyeliminować ze swojego codziennego pożywienia cukier, białą mąkę i jej przetwory, rafinowane tłuszcze, ograniczyć nabiał, jeść więcej kasz, zbóż, warzyw, nie łączyć pewnych produktów, nie objadać się owocami cytrusowymi zimą bo przecież w naszym klimacie one nie rosną. To są pewne ogólne wskazówki, które oczywiście w zależności od konstytucji pacjenta podczas terapii są odpowiednio modyfikowane.

Poza tym w społeczeństwie Zachodu głęboko jest zakorzeniona świadomość, że jedynym systemem medycznym jest tzw. “medycyna zachodnia”. Trudno jest mi mówić o przyczynach tego stanu rzeczy ponieważ przekracza to ramy tego opracowania. Z pewnością systemy medycyn orientalnych, przez dość wysokie wymagania jakie stawiają pacjentom, nie mogą być stosowane tak powszechnie jak medycyna oficjalna. Wynika to także z braku gotowości przeciętnego człowieka do podjęcia się ciężkiej pracy jaką jest zmiana stylu życia. Najczęściej dużo łatwiej jest wziąć tabletkę, żyć tak jak dotychczas, a całą odpowiedzialność za postępy terapii lub ich brak przerzucić na lekarza. Tak jest prościej ponieważ nie kosztuje to własnego wysiłku. A, że nie zawsze jest skuteczne...

Z tego powodu szeroka reklama medycyny chińskiej mogłaby spowodować napływ dużej grupy nieświadomych ludzi, którzy czuliby się dosłownie przytłoczeni różnymi wymogami terapii. W efekcie spowodowałoby to sytuację, w której pacjent po pierwszej wizycie na następną już by nie wrócił. Ujmując rzecz inaczej - nie jest to terapia dla wszystkich - muszą to być ludzie świadomi. Dlatego najlepszą reklamą jest tu polecenie terapeuty przez kogoś, kto jest lub był wcześniej pacjentem.

Na sam koniec dodam, że doskonale zdaję sobie sprawę z tego jak trudno jest coś zmienić w swoich dotychczasowych przyzwyczajeniach, a w szczególności w sposobie myślenia odżywiania się ponieważ sama byłam pacjentką i całą tą drogę przeszłam, ale warto było. Akupunktura w połączeniu z właściwą dietą i trybem życia daje naprawdę dobre rezultaty.
Możemy w pewnym sensie sami siebie kontrolować, a tym samym utrzymać ciało w równowadze.


Dziękuję za rozmowę

Jolanta Maria Budniak
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dobrze się dzieje że, akupunktura jest coraz bardziej popularna w naszym kraju. Jako terapia naturalna wzmacnia stan zdrowia tych którzy z niej korzystają. Z pewnością nie jest to placebo jak sugerują Ci, którzy nie rozumieją jej sensu. Po pewnym okresie korzystania z niej, można odczuć jej pozytywne działanie i zmiany w funkcjonowaniu psychofizycznym. Prezentowany artykuł jest ciekawy i dobrze wpisuje się w klimat obecnej rzeczywistości,( gdzie medycyna konwencjonalna nie zawsze radzi sobie z problemami pacjentów), stanowiąc alternatywę dla tradycyjnych sposobów leczenia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Święta prawda, większość chorób powoduje nieprawidłowe żywienie: produkty rafinowane, cukier we wszystkim co jemy. Prowadzi to do zakwaszenia organizmu i niewydolność całego układu trawiennego. Niestety również tak sympatyczne używki jak alkohol i kawa zakwaszaja organizm. Codziennie piję kawę więc i na szczęście znalazłem taką, która nie zakwasza organizmu i do tego jest smaczna: kawa-leczy.dxneurope.eu życzę zdrowia

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.