Facebook Google+ Twitter

Starożytne dzieła sztuki wracają do Pekinu

Ale tylko tymczasowo, w ramach wystawy organizowanej wspólnie z Tajwanem.

Gdy nacjonaliści z Kuomitangu uciekali przed komunistami w 1948 i 1949 wywieźli z Zakazanego Miasta (dawnej siedziby cesarskiej) ponad 650.000 starożytnych eksponatów. Jak podała China Daily, dyrekcje
Muzeum Pałacowego w Pekinie oraz Narodowego Muzeum w Tajpei porozumiały się w sprawie wspólnych ekspozycji. Antyki mają zostać wypożyczone na okres 3-5 lat. Po raz pierwszy od ponad 60 lat będzie można zobaczyć razem wszystkie trzy prace kaligraficzne cesarza Qianlonga z mandżurskiej dynastii Qing. Za to Pekin wypożyczy Tajpei niezwykle rzadki manuskrypt buddyjski. Na Tajwanie istnieje jednak obawa, że zgodnie z prawem ChRL, kraj ten może nie oddać chińskich zabytków eksponowanych na kontynencie. Obawy te próbuje rozwiać dyrektor Muzeum Pałacowego, Liang Jinsheng, twierdząc, że zabytki w Pekinie i Tajpej są częścią jednej całości. Pomimo tego, "Nie przechwycimy żadnych antyków z Tajpej", twierdzi Lian.

Wraz ze zwycięstwem Ma w wyborach prezydenckich, stosunki ChRL-Tajwan wyraźnie się ociepliły. Relacje pomiędzy nimi określa nomenklaturze chińskiej jako "stosunki pomiędzy dwoma brzegami".

Źródło: Xinhua, China DailyWybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.