Facebook Google+ Twitter

Starożytne zabytki zagrożone!

Okazuje się, że grobowce dawnych władców Egiptu, po przetrwaniu setek lat, są poważnie zagrożone zniszczeniem. Groźne dla nich okazało się... powietrze wydychane przez turystów.

Złota maska z grobu Tutenchamona / Fot. en:User:MykReeve/licencjaGNU/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Tutanchamun_Maske.jpgJak poinformował szef Egipskich Służb Starożytności, jeśli nic się nie zmieni, za 150-500 lat grobowców egipskich faraonów może już nie być. Największe zagrożenie stanowią wilgoć i grzyby, powodujące niszczenie murów, zdobiących je płaskorzeźb oraz rysunków. Zwiedzający, poprzez wydychane powietrze przyczyniają się do zwiększenia poziomu zagrzybienia i wilgoci.

Egipskie Służby Starożytności wykonały wszelkie niezbędne pomiary i całą serię badań w Dolinie Królów i Dolinie Królowych. Znajdują się tam między innymi grobowce Tutenchamona i Nefretete. Aby zapobiec dalszemu niszczeniu zabytkowych obiektów ograniczono liczbę zwiedzających turystów. Zainstalowano także nowe systemy wentylacyjne.

Innym pomysłem na uniknięcie katastrofy jest zastąpienie oryginalnych grobowców przez identyczne repliki. O decyzji tej poinformował szef Egipskiej Służby Starożytności, Zahi Hawass. Dokładnie chodzi o miejsca pochówku Tutenchamona, Nefretete i Setiego I. Prace przygotowawcze już się rozpoczęły. Kopie będzie można oglądać w pobliżu Doliny Królów.

źródło:
tvn24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Człowiek stworzył, człowiek zniszczy. Tak, jak Bóg.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zawsze, okazuje sie, że źródłem zła jest człowiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.