Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

31692 miejsce

Starożytne zabytki zagrożone!

Okazuje się, że grobowce dawnych władców Egiptu, po przetrwaniu setek lat, są poważnie zagrożone zniszczeniem. Groźne dla nich okazało się... powietrze wydychane przez turystów.

Złota maska z grobu Tutenchamona / Fot. en:User:MykReeve/licencjaGNU/http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Tutanchamun_Maske.jpgJak poinformował szef Egipskich Służb Starożytności, jeśli nic się nie zmieni, za 150-500 lat grobowców egipskich faraonów może już nie być. Największe zagrożenie stanowią wilgoć i grzyby, powodujące niszczenie murów, zdobiących je płaskorzeźb oraz rysunków. Zwiedzający, poprzez wydychane powietrze przyczyniają się do zwiększenia poziomu zagrzybienia i wilgoci.

Egipskie Służby Starożytności wykonały wszelkie niezbędne pomiary i całą serię badań w Dolinie Królów i Dolinie Królowych. Znajdują się tam między innymi grobowce Tutenchamona i Nefretete. Aby zapobiec dalszemu niszczeniu zabytkowych obiektów ograniczono liczbę zwiedzających turystów. Zainstalowano także nowe systemy wentylacyjne.

Innym pomysłem na uniknięcie katastrofy jest zastąpienie oryginalnych grobowców przez identyczne repliki. O decyzji tej poinformował szef Egipskiej Służby Starożytności, Zahi Hawass. Dokładnie chodzi o miejsca pochówku Tutenchamona, Nefretete i Setiego I. Prace przygotowawcze już się rozpoczęły. Kopie będzie można oglądać w pobliżu Doliny Królów.

źródło:
tvn24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Człowiek stworzył, człowiek zniszczy. Tak, jak Bóg.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak zawsze, okazuje sie, że źródłem zła jest człowiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.