Facebook Google+ Twitter

Starożytni Egipcjanie przetapiali bazalt

Tuż przed ostatnim ze starożytnych cudów świata istnieją pozostałości, które swoją zagadkowością piramidę Cheopsa biją o głowę. Wpatrzony w trójkątną konstrukcję przewalający się potok turystów nie zauważa fenomenu tuż pod swoimi nogam.

Bazatowa posadzka / Fot. Dawid SchwalkKtóż nie słyszał o egipskim Sfinksie, któż nie marzył o spacerze po płaskowyżu Giza, któż nie pragnąłby wejść do Wielkiej Piramidy... Tajemnicze budowle przetrwały tysiąclecia, podczas gdy współczesne budynki waliły się niczym babki z piasku podczas kolejnych trzęsień ziemi. Jedno z ostatnich miało miejsce w 1992 broku i zabrało ze sobą ponad pięćset istnień ludzkich; w czasach nowożytnych natomiast ziemia zadrżała także w roku 1754 i zostawiła za sobą żniwo 40 tysięcy ofiar śmiertelnych, co stanowiło ponad ćwierć ówczesnej ludności. Piramidy nie dość, że kataklizmy przetrwały, to nie odnotowano w nich żadnych większych szkód.

Starożytna cywilizacja żyjąca na terenie dzisiejszego Egiptu zadziwia nie tylko starannością budowlaną, niebagatelnych rozmiarów są wszakże komponenty konstrukcyjne. Piramida Cheopsa wymagała starannego ułożenia na sobie kilku milionów kamiennych bloków, które niejednokrotnie ważyły kilkadziesiąt ton każdy. Bloki nie spaja żadna zaprawa, trzymają się dzięki niejednolitym kształtom poszczególnych kamieni, które są do siebie bardzo pieczołowicie docięte. Precyzja wykonania nie pozwala włożyć pomiędzy bloki nawet żyletki. Jak tego dokonano? Historia milczy.

Wiele teorii próbuje wyjaśnić dzieło starożytnych: począwszy od katorżniczej pracy setek tysięcy niewolników, po fizyczną partycypację pozaziemskiej cywilizacji. Co rusz odkrywane są nowe fakty, teorie padają, by dawać miejsce nowym. Nasz wiedza o dawnych mieszkańcach Egiptu ewoluuje. Do głosu dochodzą fakty, które jako zbyt enigmatyczne leżą zamiecione pod dywanem, aż doczekają się sensownego wyjaśnienia. Jednym z nich jest tajemnicza posadzka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Polska wikipedia nie raczyła bazaltu zauważyć, ale angielska zauważyła i nawet się lekuchno nabija:

"The basalt blocks show "clear evidence" of having been cut with some kind of saw with an estimated cutting blade of 15 feet (4.6 m) in length..."

Piły rzekomo były miedziane, a pomóc w cięciu miał kwarc i olej.

Ale skoro istnieje hipoteza, że piramidy powstały przed okresem tynickim, to czy w ogóle poprawny jest termin: "starożytni Egipcjanie", w kontekście budowy piramid..?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artykuł daje potężnego bodźca do myślenia. Daje zimny prysznic samouwielbieniu odnośnie super mądrości współczesnego zarozumiałego człowieka...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.