Facebook Google+ Twitter

Starożytnym Pompejom zagrażają neapolskie śmieci

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-04 18:42

Rząd włoski ogłosił stan kryzysowy w Pompejach. Powodem jest fatalny stan i degradacja jednego z najbardziej znanych na świecie terenów wykopaliskowych, odwiedzanych każdego roku przez ponad dwa i pół miliona turystów.


Niebawem Pompeje będą miały komisarza. Minister kultury Sandro Bondi nie widzi innego wyjścia, aby zażegnać postępującej degradacji wykopalisk. Ich konserwacja kosztować ma ćwierć miliarda euro. Nie stać na to władz lokalnych i sprawą musi zająć się rząd.

W przeszłości padł pomysł wynajmowania Pompejów prywatnym firmom na komercyjne imprezy, a także jako plan filmowy. Uznano to jednak za ekstrawagancję.

Bolączką, z którą nikt nie uporał się do tej pory, jest kontrola nad wykopaliskami miejscowej mafii „kamorry". To ona decyduje o tym, kto zostanie tam dozorcą lub przewodnikiem i zastępuje związki zawodowe w sporach z kierownictwem. Najświeższym problemem jest zamknięcie jedynej restauracji. Jej właściciel od lat nie płacił czynszu i jak się okazało, nie miał nawet niezbędnej licencji. Ostatnio zaś temu, co ocalało po wybuchu Wezuwiusza w 79 roku, zaczęły zagrażać śmieci, "wylewające się" z pobliskiego Neapolu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

I oni chcą zrobić za nas Euro 2012! Dobre!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.