Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6548 miejsce

"Starsi Panowie Dwaj" - kompendium (nie)wiedzy

"Starsi panowie dwaj... Już szron na głowie i nie to zdrowie. A w sercu ciągle maj" - śpiewali Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski, o których wydana została książka "Starsi Panowie Dwaj" Moniki i Grzegorza Wasowskich.

okładka / Fot. wydawnictwo ZnakKabaret Starszych Panów, założony przez Jeremiego Przyborę i Jerzego Wasowskiego, był jednym z najpopularniejszych programów rozrywkowych w Polsce. Występowali w nim m.in.: Irena Kwiatkowska, Barbara Krafftówna, Kalina Jędrusik, Krystyna Sienkiewicz, Wiesław Gołas, Wiesław Michnikowski, Edward Dziewoński i Bohdan Łazuka. Przybora pisał teksty, zaś Wasowski komponował melodie. Ich piosenki są ponadczasowe i „dobre na wszystko”, a ich gagi bawią i wzruszają do dziś. I właśnie o tych niezwykłych artystach powstała książka "Starsi Panowie Dwaj".

"Starsi Panowie Dwaj. Kompendium niewiedzy" to przegląd największych dokonań twórców Kabaretu Starszych Panów. Książka ta dotyczy jedynie współpracy Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, która miała miejsce w latach 1948-1983 - nie znajdzie się w niej indywidualnej twórczości każdego z tych Panów. Podstawą tej publikacji były ocalałe taśmy telewizyjne i filmowe, ocalałe taśmy radiowe oraz oryginalne scenariusze, książki i nuty.

 / Fot. Weronika TrzeciakKsiążka została podzielona na rozdziałów - Skrzydło radiowe (Teatr Uniwersalny Eterek, P.N.E. - Po nastaniu Eterka), Skrzydło kabaretowe ("Szpak", "Dudek"), Skrzydło teatralne ("Studencka miłość", "Jeszcze stokrotki!"), Skrzydło telewizyjne (Kabaret Starszych Panów, Postkabaretowa twórczość telewizyjna Loterya), Baszta filmowa ("Upał", "Pan Ciuchcia"), Baszta płytowa (nośniki analogowe, nośniki cyfrowe, itd.), Westubul - ból.

Jak wspominają autorzy - Monika Wasowska i Grzegorz Wasowski: Choć Ich twórczość jest z nami od zawsze, nie uzurpujemy sobie praw do tego, aby wiedzieć o Nich wszystko.(…) Co mogliśmy - wyszperaliśmy. Czego mogliśmy się dowiedzieć - dowiedzieliśmy się. (…) Reasumując: wyszliśmy z niesatysfakcjonującego nas w pełni, a nawet w połowie, założenia, iż lepiej coś niż nic. Mamy nadzieję, iż to Coś mimo wszystko Państwa uraduje.

 / Fot. Weronika TrzeciakNa okładce możemy przeczytać: Jeśli nie wiedzieliście czegoś o Kabarecie Starszych Panów, to po tej książce nie będziesz wiedzieć więcej! I rzeczywiście, jeśli chodzi o życie Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, to niczego nie można się dowiedzieć. Jednak jeśli chodzi o ich działalność artystyczną, ze szczególnym uwzględnieniem piosenek i audycji - to książka ta zawiera kopalnię wiedzy.

Muszę przyznać, że Kabaret Starszych Panów kojarzyłam głównie z piosenkami, np. "Tango kat", "Na ryby", "Już kąpiesz się nie dla mnie" czy "Przeklnę cię". Jednak dzięki tej książki odkryłam inne ciekawe rzeczy - audycje, wypowiedzi na temat Starszych Panów oraz sentencjonalia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.