Facebook Google+ Twitter

Start wahadłowca przełożony

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-07-13 12:50

O wielkim pechu mogą mówić naukowcy z NASA. Planowany lot promu Endeavour został przełożony po raz czwarty.

Astronauci, którzy niecierpliwie wyczekiwali opuszczenia naszej planety będą musieli nieco ostudzić swój zapał. Lot na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS został przełożony z powodu złych warunków pogodowych.

W niedzielę wieczorem nad przylądek Canaveral na Florydzie, gdzie znajduje się Centrum Lotów Kosmicznych nadszedł front burzowy. Jak podała NASA, próba startu odbędzie się w poniedziałek 13 lipca, o godz. 18.51 czasu miejscowego (0:51 czasu warszawskiego).

Start promu, oznaczonego symbolem OV-105, był już trzy razy odwoływany, głównie z przyczyn technicznych. Teraz to natura pokrzyżowała szyki badaczom kosmosu. A czasu pozostało niewiele. Załoga Endeavour w ramach misji STS-127 miała za zadanie dostarczyć na stację ISS ostatni moduł japońskiego laboratorium Kibo. Ostatni termin upływa w środę. Jeśli do tego czasu prom nie wystartuje, całą misje trzeba będzie przełożyć na koniec lipca. Od środy loty na ISS przejmuje rosyjski statek transportowy Progress.

Endeavour jest najnowszym promem kosmicznym, oznaczonym symbolem OV-105. Miał zastąpić wahadłowiec Challenger. W latach 2002-2006 przeszedł szereg modyfikacji. Pierwszy człon Kibo został zamontowany w marcu 2008 roku. Całe laboratorium skonstruowano do przeprowadzania eksperymentów w próżni kosmicznej. Szacuje się, iż misje promów kosmicznych NASA zakończą się w roku 2010. Kolejne misje przejmie statek kosmiczny Orion.

Źródła: NASA, astronet.pl, JAXA

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.