Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12593 miejsce

Start wyprawy ZHP „Uniamo le generazioni – łączymy pokolenia”

O świcie do Cassino wyruszył pierwszy autokar z harcerzami jadącymi na wyprawę „Uniamo le generazioni – łączymy pokolenia”. W uroczystościach w rocznicę słynnej bitwy udział weźmie aż 1400 harcerzy.

 / Fot. Materia ZHP19 autokarów, 1900 kilometrów, 18 godzin jazdy i 1400 harcerzy to liczby opisujące harcerską wyprawę „Uniamo le generazioni – łączymy pokolenia” do Cassino we Włoszech, gdzie 70 lat temu Polacy walczyli w słynnej bitwie. Organizatorem wyprawy jest Związek Harcerstwa Polskiego, a na miejscu harcerzy wspomagać będą włoskie organizacje skautowe AGESCI oraz CGNEI. Jest to największa z planowanych w tym roku harcerskich imprez.

Wyjazd na południe Europy dla polskich harcerzy jest wspaniałą przygodą. Po drodze zwiedzą m.in. Wenecję, Weronę i Lucjum. W drodze powrotnej zaplanowano zwiedzanie Rzymu i Watykanu. Organizatorzy zadbali, by w czasie podróży harcerze nie nudzili się. Przygotowano grę społecznościową. Harcerze będą otrzymywać dwa typy poleceń: zadania do wykonania (oczywiście w warunkach „autokarowych”) i quiz historyczny. Zapowiada się ciekawa rywalizacja. Wyprawie towarzyszyć będzie zlotowa gazetka internetowa #MC2014.

Przeczytaj wywiad z bohaterem tamtych walk

W sobotę harcerze wezmą udział w Rajdzie Honker wiodącym przez tereny pola bitwy. Harcerze odwiedzą kluczowe i symboliczne miejsca na terenie Parku Narodowego Monti Aurunci i odkryją losy bitwy. Będą także w Cassino, gdzie na placu przed Museo Historiale zostanie odsłonięty pomnik gen. Władysława Andersa ufundowany przez amerykańską Polonię. Natomiast po południu harcerze będą obsługiwać bieg Monte Cassino. Jest to 10-kilometrowy bieg z centrum miasta na szczyt wzgórza. Weźmie w nim udział 2014 biegaczy, w tym 1052 Polaków.

 / Fot. Materia ZHPNiedziela dla harcerskiej wyprawy będzie przebiegać pod hasłem uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym oraz happeningu skautowego na Piazza Labriola w Cassino.

Obejrzyj fotorelację z uroczystości

Harcerze od wielu lat odwiedzają polskie cmentarze wojenne we Włoszech, by uczcić pamięć o żołnierzach, którzy przelali swą krew w drodze do Ojczyzny. Dzisiaj są to ostatnie momenty, aby spotkać bohaterów Armii Generała Andersa oraz wysłuchać ich opowieści. Wyprawa jest także czasem, by symbolicznie połączyć pokolenia – kombatantów i młodzieży, Włochów i Polaków. Tutaj, w Cassino, napiszemy kolejny rozdział historii zjednoczonej Europy – podkreślają organizatorzy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Obejrzyj fotorelację z uroczystości w 70. rocznicę bitwy: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.