Facebook Google+ Twitter

Startuje Lubuskie Lato Filmowe

To najstarszy polski festiwal filmów fabularnych, któremu w tym roku stuknęła 40. W Łagowie (Lubuskie) od niedzieli kinomani obejrzą ponad 250 filmów. W konkursie głównym na laureatów oczekują Złote, Srebrne i Brązowe Grona jako nagrody za najlepsze filmowe obrazy ostatniego roku.

Do głównego konkursu zakwalifikowano 14 filmów fabularnych.

Równocześnie, poza standardowym konkursem, rozgrywać się będzie konkurs w kategorii filmu dokumentalnego i konkurs filmów krótkich. To ponad 240 obrazów z Polski, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Czech, Słowacji, Węgier, Rosji, Białorusi, Litwy, Ukrainy.

Międzynarodowemu jury w tym roku przewodniczy polski reżyser Robert Gliński.

Festiwalowi, tradycyjnie, towarzyszy Forum LLF. Krytycy, filmoznawcy, także widzowie wezmą udział w debacie, której przewodnim tematem będzie: „Ile narodu w kinie”.

Siedmiodniowy maraton filmowy rusza już w niedzielę 26 czerwca rano, tradycyjnie o godz. 9 w kinie „Świteź”. Na pierwszy ogień pójdzie film ”Polska Wielkanoc” Jakuba Ziemnickiego.

Ale uroczysta inauguracja łagowskiego filmowego lata rozpocznie się nieco później, o godz. 20.30 filmem „Wojna żeńsko-męska” w reżyserii Łukasza Palkowskiego i „Godziny nadziei” Jana Rybkowskiego.

Dla większego dobrania kinowego oddechu, przed inauguracją, widzowie usłyszą najsłynniejsze melodie z kultowych hitów kinowych w wykonaniu instrumentalistów z Filharmonii Zielonogórskiej.

Jak zapowiadają organizatorzy, w łagowskim przeglądzie znajdą się również takie filmowe perełki jak obraz Kamasy „Sala Samobójców”, Kazejak „Skrzydlate świnie”, Krzysztofa Łukaszewicza „Lincz” czy w końcu „Latający Cyprian” Marianny Eengel-Soleanskiej.

Na finiszowym galowym koncercie, 2 lipca, głos z kolei zabiorą muzycy. Wystąpi wokalistka Dorota Myśkiewicz, pianista Andrzej Jagodziński, saksofonista Henryk Myśkiewicz w towarzystwie sekcji rytmicznej i 18-osobowej orkiestry. Poznamy tu także laureatów festiwalu.

Lubuskie Lato Filmowe organizowane jest od 1969 roku. Jedenaście lat temu stało się festiwalem międzynarodowym jako swoisty przegląd kinematografii Europy Wschodniej i Środkowej.

Charakterystyczną cechą LLF jest nieskrępowana i bezpośrednia dyskusja widzów z twórcami i aktorami prezentowanych filmów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Łagów obdarował filmowych twórców. Jury 40. Lubuskiego Lata Filmowego przyznało główną nagrodę festiwalu Złote Grono dla Sergey'a Loznitsa za film Szczęście moje", Srebrne Grono przypadło Antoniemu Krauzemu za film Czarny Czwartek, zaś Brązowe Grono otrzymał Lech Majewski za obraz Młyn i krzyż. W konkursowej osłonie filmów dokumentalnych Złote Grono trafiło do rąk Marcela Łozińskiego za film Tonia i jej dzieci, Srebrne wręczono dla Jaro Vojteka twórcy obrazu Wykluczeni, natomiast Brązowe otrzymał film Takie życie Daniela Zielińskiego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.