Facebook Google+ Twitter

Startuje wielki narodowy projekt badawczy "Polskie Łupki"

Dwie rządowe agencje: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR) oraz Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) podpisały 11 lipca umowę o finansowaniu prac badawczych nad polskim gazem łupkowym. Projekt o wartości 1 mld zł ma na celu osiągnięcie technologicznej niezależności przy wydobyciu gazu łupkowego.

Mikołaj Budzanowski, minister skarbu państwa / Fot. Rydel86/wikimedia/CC-BY-2.0Polskie Łupki to największy polski projekt badawczy. Jego budżet wynosi 1 mld zł. Po 250 mln zł wyłożą rządowe agencje NCBiR oraz ARP. Pozostałe 500 mln ma pochodzić od firm zainteresowanych wykorzystaniem wyników badań w eksploatacji gazu. Projekt ma na celu opracowanie nowych technologii wydobycia gazu łupkowego uwzględniających polskie uwarunkowania geologiczne, prawne oraz wymogi ochrony środowiska.

O finansowanie będą mogły ubiegać się konsorcja naukowców i przedsiębiorców. Przydział środków w wysokości od 3 do 200 mln zł i okresie realizacji do 36 miesięcy nastąpi na podstawie konkursu, który zostanie ogłoszony do końca lipca br. Pierwsze wyniki prac badawczych powinny być znane już w 2013 r.
Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski w komentarzu dla www.tvp.info powiedział, że obecnie stosowane technologie są bardzo drogie i musimy płacić za nie kilkukrotnie więcej niż wynosi ich cena w USA i Kanadzie. Dlatego też postanowiono wdrożyć projekt, który pozwoli stworzyć własną nowoczesną technologię dostosowaną do polskich warunków i który zapewni konkurencyjność polskim firmom wydobywczym.

"To jest w zasięgu ręki, nasi inżynierowie, profesorowie i uczeni, przy pomocy spółek skarbu państwa są w stanie tę technologię wymyślić i wprowadzić na rynek. Cały eksperyment zaplanowany jest na 36 miesięcy, do dyspozycji polskich uczonych zostaną przekazane odwierty m.in. na Pomorzu. Eksperymenty będą prowadzone na koncesjach spółek skarbu państwa" – stwierdził minister Budzanowski i dodał, że Polska będąc europejskim liderem w poszukiwaniu gazu łupkowy musi się stać również liderem technologicznym, by móc osiągnąć energetyczną niezależność.Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

antek patelmitrz
  • antek patelmitrz
  • 13.07.2012 06:26

już żydki nas złupią tak jak złupili Irak,Polska nie ma nic do gadania .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.