Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

25407 miejsce

Stary Cmentarz w Zakopanem

W centrum miasta, tuż za starym kościołem na ul. Kościeliskiej, położony jest najstarszy zakopiański cmentarz. W 1848 r. Jan Pęksa podarował kawałek ziemi na cmentarz, który odtąd nazywany jest Pęksowym Brzyzkiem.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku / Fot. A.WiosnaBył to pierwszy cmentarz w Zakopanem, wcześniej chowano zmarłych w Chochołowie. Z czasem cmentarz powiększono o sąsiednie parcele, a w czasie II drugiej wojny światowej odcięto jego wschodnią część z powodu budowy drogi.
Po II wojnie światowej zaczęto nekropolię zakopiańską nazywać Cmentarzem Zasłużonych. Z czasem sprowadzono tutaj prochy wielu zasłużonych dla Zakopanego i Podhala osób (Orkan, Tetmajer).
Grób ks. Józefa Stolarczyka - pierwszego proboszcza Zakopanego / Fot. A.WiosnaObecnie na Pęksowym Brzyzku znajduje się około trzystu mogił. Z dawnych lat są tutaj groby ks. Józefa Stolarczyka, Tytusa Chałubińskiego, Sabały, Stanisława Witkiewicza, Kazimierza Tetmajera.Stanisław Witkiewicz - ojciec stylu zakopiańskiego w architekturze i sztuce. / Fot. A.Wiosna
Później pochowano tu Wł. Orkana, Kornela Makuszyńskiego, Antoniego Kenara, Juliusza Zborowskiego, Władysława Hasiora. Spoczywa tutaj wielu znanych przewodników tatrzańskich: Maciej Sieczka, Jędrzej Wala, Jędrzej Marusarz, Józef Krzeptowski, oraz znani sportowcy: Bronisław Czech i Helena Marusarzówna, Stanisław Marusarz i Józefa Rysula.
Grób bardzo zasłużonej dla Zakopanego rodziny Pawlikowskich z Medyki. Jan Gwalbert Henryk - pisarz, dziennikarz, kulturoznawca - jego żoną była poetka Maria Pawlikowska Jasnorzewska. / Fot. A.WiosnaGrobowiec rodziny Chramców. Dr. Andrzej Chramiec był twórcą uzdrowiska Zakopane, był też pierwszym góralem z Zakopanego, który ukończył wyższą uczelnię (UJ). / Fot. A.Wiosna
Wiele grobów powstało przy udziale mistrzów stylu zakopiańskiego (m.in. ze szkoły Kenara) - są swoistymi dziełami sztuki.
Cmentarz na Pęksowym Brzyzku, jest żelaznym punktem odwiedzin, podczas pobytu w Zakopanem. Spotkamy tutaj ducha historii krążącego pomiędzy wąskimi alejkami, nad grobami osób, które ukochały Tatry i Zakopane i ziemi tej poświęciły swoje życie.
Większość mogił na Pęksowym Brzyzku to stylowe groby góralskie, wykonane w drewnie lub litej skale. / Fot. A.WiosnaStary cmentarz w Zakopanem, to miejsce, gdzie śmierć ludzi Tatr splata się z życiem wiecznym zapisanym w pamięci pokoleń.

Źródło: Wielka Encyklopedia Tatrzańska

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Cmentarz na którym czuć coś niezwykłego...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 31.10.2010 17:19

Takie cmentarze lubię. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pęksowe Brzysko ... można chyba powiedzieć, że to cmentarz - pomnik miłośników tatrzańskich szlaków, ludzi, piewców tamtejszej kultury.
Ilekroć odwiedzam Zakopane, zawsze idę do tego miejsca "powąchać" historii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Znam ten cmentarz, jest uroczy i bardzo nostalgiczny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Właśnie takie cmentarze są najciekawsze, można uczyć sie historii./5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.