Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

13034 miejsce

Starzy, biedni, niepełnosprawni. W Rosji są "niewidoczni"

Można przypuszczać, że taki kraj jak Rosja, który na pierwszy rzut oka, rozwija się gospodarczo i przejmuje lub stara się przejmować wzory zachodnie, zajmie się również kwestią równouprawnienia osób niepełnosprawnych. Niestety...

Dworzec Kijowski, Moskwa, sierpień 2008. / Fot. Małgorzata KubikJak donoszą statystyki rosyjskich organizacji pozarządowych, w tym obszarze rzeczywistość diametralnie rozmija się z tym, co kreuje prawodawstwo. Istnieją co prawda „kwoty”, czyli określona przez państwo liczba miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, ale w rzeczywistości pracodawcy wolą zapłacić nieznaczne kary za niespełnienie tych obowiązków, niż faktycznie zatrudnić osobę na wózku inwalidzkim.

Również na ulicach Moskwy rzuca się w oczy zupełny brak architektonicznych udogodnień dla osób niepełnosprawnych, w ciągu miesiąca intensywnych podróży po tym mieście nie zauważyłam ani jednej rampy przy budynkach użyteczności publicznej, w teatrach, akademikach, uczelniach wyższych, czy dworcach. Komunikacja miejska pamięta lata sześćdziesiąte i nawet starszym, ale sprawnym osobom dostanie się do tramwaju, czy autobusu sprawia wyraźne problemy.

Dworzec na trasie Lwów - Moskwa, sierpień 2008 / Fot. Małgorzata KubikNie tylko poruszanie się na wózku inwalidzkim, ale zwyczajne dotarcie z dworca z pełną walizką, biorąc pod uwagę ogromne odległości, które trzeba w Moskwie pokonać, potrafi być istną gehenną. Także problemy, które towarzyszą tam osobom niepełnosprawnych są dla nas, w Polsce, niewyobrażalne: jeżeli nie mieszka się w ścisłym centrum Moskwy, od najbliższego węzła komunikacyjnego potrafi nas dzielić 1,5 km!

Oficjalne media donoszą o zmianach statusu osób niepełnosprawnych. Cezurą miał być 13 maja tego roku, kiedy Dimitrij Miedwiediew zorganizował specjalne spotkanie dotyczące socjalnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Według słów prezydenta, zmiana społecznego stosunku do osób fizycznie niepełnosprawnych jest jednym z głównych priorytetów polityki rządu. Prezydent zapewniał, że „obywatele, którzy mają specjalne potrzeby, wymagają większej opieki ze strony państwa i będą mogli w końcu żyć pełnią życia”. Pozostaje mieć nadzieję, że rola państwa nie ograniczy się do działań zmieniających stosunek społeczeństwa do osób niepełnosprawnych, ale w ślad za tą „pracą u podstaw” pojawią się i pieniądze i egzekwowanie ustaw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Przyjemnie się czyta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ wszystko co związane z Rosją bardzo mnie interesuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.11.2008 21:13

+) Starzy, biedni, niepełnosprawni w Rosji są "niewidoczni". A i w Polsce są SZYBĄ, w czasach wilczego kapitalizmu, niestety! Zanikają resztki Człowieczeństwa i Ludzkich odruchów, gdy społeczeństwo modli się do Złotego Cielca! Apostoł Paweł: "Całe zło tego świata bierze się z miłości pieniędzy". Nic dodać..... Pozdrawiam, Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rosja to kraj, ktory bardzo mnie ciekawi...
Rowniez od tak smutnej strony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.