Facebook Google+ Twitter

Starzy, biedni, niepełnosprawni. W Rosji są "niewidoczni"

Można przypuszczać, że taki kraj jak Rosja, który na pierwszy rzut oka, rozwija się gospodarczo i przejmuje lub stara się przejmować wzory zachodnie, zajmie się również kwestią równouprawnienia osób niepełnosprawnych. Niestety...

Dworzec Kijowski, Moskwa, sierpień 2008. / Fot. Małgorzata KubikJak donoszą statystyki rosyjskich organizacji pozarządowych, w tym obszarze rzeczywistość diametralnie rozmija się z tym, co kreuje prawodawstwo. Istnieją co prawda „kwoty”, czyli określona przez państwo liczba miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych, ale w rzeczywistości pracodawcy wolą zapłacić nieznaczne kary za niespełnienie tych obowiązków, niż faktycznie zatrudnić osobę na wózku inwalidzkim.

Również na ulicach Moskwy rzuca się w oczy zupełny brak architektonicznych udogodnień dla osób niepełnosprawnych, w ciągu miesiąca intensywnych podróży po tym mieście nie zauważyłam ani jednej rampy przy budynkach użyteczności publicznej, w teatrach, akademikach, uczelniach wyższych, czy dworcach. Komunikacja miejska pamięta lata sześćdziesiąte i nawet starszym, ale sprawnym osobom dostanie się do tramwaju, czy autobusu sprawia wyraźne problemy.

Dworzec na trasie Lwów - Moskwa, sierpień 2008 / Fot. Małgorzata KubikNie tylko poruszanie się na wózku inwalidzkim, ale zwyczajne dotarcie z dworca z pełną walizką, biorąc pod uwagę ogromne odległości, które trzeba w Moskwie pokonać, potrafi być istną gehenną. Także problemy, które towarzyszą tam osobom niepełnosprawnych są dla nas, w Polsce, niewyobrażalne: jeżeli nie mieszka się w ścisłym centrum Moskwy, od najbliższego węzła komunikacyjnego potrafi nas dzielić 1,5 km!

Oficjalne media donoszą o zmianach statusu osób niepełnosprawnych. Cezurą miał być 13 maja tego roku, kiedy Dimitrij Miedwiediew zorganizował specjalne spotkanie dotyczące socjalnego wsparcia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Według słów prezydenta, zmiana społecznego stosunku do osób fizycznie niepełnosprawnych jest jednym z głównych priorytetów polityki rządu. Prezydent zapewniał, że „obywatele, którzy mają specjalne potrzeby, wymagają większej opieki ze strony państwa i będą mogli w końcu żyć pełnią życia”. Pozostaje mieć nadzieję, że rola państwa nie ograniczy się do działań zmieniających stosunek społeczeństwa do osób niepełnosprawnych, ale w ślad za tą „pracą u podstaw” pojawią się i pieniądze i egzekwowanie ustaw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Przyjemnie się czyta.

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ wszystko co związane z Rosją bardzo mnie interesuje.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.11.2008 21:13

+) Starzy, biedni, niepełnosprawni w Rosji są "niewidoczni". A i w Polsce są SZYBĄ, w czasach wilczego kapitalizmu, niestety! Zanikają resztki Człowieczeństwa i Ludzkich odruchów, gdy społeczeństwo modli się do Złotego Cielca! Apostoł Paweł: "Całe zło tego świata bierze się z miłości pieniędzy". Nic dodać..... Pozdrawiam, Marr

Komentarz został ukrytyrozwiń

Rosja to kraj, ktory bardzo mnie ciekawi...
Rowniez od tak smutnej strony.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.