Facebook Google+ Twitter

Stasiak o nominacjach generalskich

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-29 11:53

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Władysław Stasiak, nie rozumie zamieszania wokół nominacji generalskich. Jednocześnie zapewnia, że BBN nie stara się wpływać na politykę kadrową prezydenta.

Wczoraj media podały nieoficjalnie, że Lech Kaczyński nie zaakceptował kilkunastu nominacji generalskich, o które prosił minister obrony Bogdan Klich. Chodzi o awanse, które mają być wręczone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go maja. Dziś "Gazeta Wyborcza" napisała, że z kilkunastu zaproponowanych przez MON wojskowych tylko dwóch generałów dostanie drugą gwiazdkę (z generała brygady na generała dywizji), a tylko jeden pułkownik zostanie generałem.

Szef BBN przypomniał w rozmowie z IAR, że nominacje generalskie należą do prerogatyw głowy państwa. Podkreślił, że nigdy wcześniej nie budziły one najmniejszych wątpliwości, ani sprzeciwów. Władysław Stasiak zwrócił uwagę na to, że kiedy szefem MON był Aleksander Szczygło, prezydent także nie akceptował wszystkich zaproponowanych kandydatur. Jak tłumaczył rozmówca IAR, głowa państwa powołuje generałów według własnego rozeznania sytuacji. Szef BBN dodał, że Lech Kaczyński podpisał te nominacje, które uznał za najpilniejsze.

Władysław Stasiak zapewnił, że Biuro Bezpieczeństwa Narodowego nie stara się wpływać na politykę kadrową prezydenta. Przyznał, że BBN przygotowuje dla głowy państwa opinie o kandydatach. Tak też było tym razem. Biuro wyraziło swoje zdanie w kwestii tego, które kandydatury są najpilniejsze do zatwierdzenia. Jednak decyzja w tej sprawie - jak zaznaczył Stasiak - należała wyłącznie do prezydenta.

Rozmówca IAR zwrócił uwagę na fakt, że głowa państwa odpowiada za określanie głównych kierunków rozwoju sił zbrojnych i zapewnił, że przy podejmowaniu decyzji zawsze kieruje się dobrem armii.

Szef BBN powiedział IAR, że Lech Kaczyński jest otwarty na rozmowy z ministrem obrony narodowej. Dodał, że 3 maja to nie jedyna okazja, kiedy będzie można wręczyć nominacje generalskie. Przypomniał, że w tym roku czeka nas jeszcze 15 sierpnia czy 11 listopada.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.