Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23122 miejsce

Statek admirała Johna Franklina odnaleziony po 169 latach

Jeden ze statków ekspedycji Johna Franklina został odnaleziony na Oceanie Arktycznym. Nie wiadomo czy chodzi o jednostkę Erebus czy Terror, które w 1845 r. wyruszyły na poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego.

 / Fot. By Wyman Laliberte from Edmonton, Canada [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia CommonsSonary wskazują wyraźny zarys wraku w Cieśninie Wiktorii. Tym samym potwierdzają się odkrycia poprzednich wypraw, które ustaliły, że statki z ekspedycji Johna Franklina muszą znajdować się między Wyspą Wiktorii i Wyspą Króla Williama.

"Jestem szczęśliwy, że udało się rozwiązać jedną z największych zagadek w historii Kanady. Wkrótce uda się też z pewnością znaleźć drugi z okrętów, które w 1845 r. wyruszyły na poszukiwania Przejścia Północno-Zachodniego" - powiedział premier Kanady Stephen Harper cytowany przez serwis Wyborcza.pl.

Ekspedycja Franklina wyruszyła na poszukiwanie Przejścia Północno-Zachodniego w 1845 r. Admirał wcześniej dwukrotnie poszukiwał szlaku w latach 1819–1826. To najkrótsza droga z Europy do Azji. Biegnie pośród Archipelagu Arktycznego.

Statki Erebus i Terror ze 129 osobami na pokładzie zaginęły bez wieści. W poszukiwaniu załogi Franklina zorganizowano ponad 40 wypraw. W 1850 r. Robert McClure kapitan HMS "Investigator" pokonał jako pierwszy Przejście Północno-Zachodnie. Na pierwsze ślady ludzi Franklina trafiono w latach 80. XX wieku.

Badania sonarem dają nadzieję, że odnaleziona zostanie duża liczba przedmiotów z wyprawy admirała Johna Franklina - twierdzi premier Kanady.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.