Facebook Google+ Twitter

Statek powietrzny nad Łodzią

  • Źródło: Express Ilustrowany
  • Data dodania: 2007-09-14 10:25

Od wtorku na łódzkim niebie można podziwiać sterowiec, niezwykle rzadki statek powietrzny wart blisko 6 mln euro, który przyleciał do Polski ze Szwajcarii. Podróży nim nie da się porównać ani z lotem samolotem, ani śmigłowcem, ani nawet balonem. Ten statek dosłownie płynie w przestworzach.

Reporterzy 'Expressu' odbyli podróż nad Łodzią niezwykłym statkiem powietrznym. / Fot. Express IlustrowanyPodczas lotu można otworzyć okno i napawać się do woli widokami. Sterowiec leci z niewielką prędkością (około 40km/h) i na niedużej wysokości. Za sterami zasiadają bardzo doświadczeni piloci.

Ważący nieco ponad 6 ton Sky Ship zabiera na pokład 7 pasażerów, stewardesę i 2 pilotów. W środku wspólnej kabiny (pasażerowie nie są w żaden sposób oddzieleni od pilotów), która znajduje się pod gigantycznych rozmiarów balonem wypełnionym helem, jest tyle miejsca, ile w kabinach prywatnych samolotów, choć nie tak bardzo luksusowo. Jest za to przytulnie. Siedząc w wygodnych fotelach przez duże okna, które można otworzyć na każdej wysokości (lecieliśmy ok. 300 m nad ziemią) można do woli podziwiać wspaniałe widoki. Sprzyja temu również niewielka prędkość statku, wynosząca około 40 km/h.

Choć sterowiec napędzany jest dwoma silnikami porsche o łącznej mocy ponad 500 KM, przy starcie i lądowaniu niezbędna jest pomoc kilku osób z tzw. załogi naziemnej.

- Trzymają cumy i kabinę, by np. podczas wsiadania pasażerów sterowiec był stabilny - mówi Paweł Oppeln-Bronikowski z poznańskiej agencji reklamowej, pomysłodawca sprowadzenia do Polski sterowca. - Przy lądowaniu załoga również chwyta za liny, by pomóc w cumowaniu statku.

Przy starcie potężne śmigła obracają się ukośnie w stosunku do ziemi i maszyna pełnym ciągiem wzbija się w powietrze. Gdy osiągnie określony pułap, śmigła ustawiają się równolegle do statku i sterowiec dostojnie sunie w powietrzu.Podniebny kolos jeszcze do końca tygodnia będzie w Łodzi. Później wyrusza do kolejnego miasta, by również tam reklamować aukcyjny portal internetowy.

Zobacz także:
Sterowiec nad Łodzią!
Lublinek bazą dla sterowca Sky Ship

A.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.