Facebook Google+ Twitter

Statkiem po Wigrach na progu jesieni

Początek jesieni, zdaje się, że na Wigrach już po turystycznym sezonie. Nic podobnego. Statek "Tryton" jeszcze ciągle zabiera w rejs po wigierskich jeziorach, a chętnych nie ubywa.

Nic podobnego. Statek "Tryton" jeszcze ciągle zabiera w rejs po wigierskich jeziorach. Chętnych nie ubywa.

Przekonałem się o tym kilka dni temu, kiedy to odwiedziłem Wigry położone kilkanaście kilometrów na wschód od Suwałk ze słynnym pokamedulskim zespołem klasztornym. Wchodząc na teren kompleksu klasztornego, ujrzałem stojący w porcie statek "Tryton" i ludzi wchodzących na jego pokład. Za chwilę byłem wśród nich. Przedział wiekowy od lat trzech do dziewięćdziesięciu. Na dodatek jeszcze mały piesek, z którego potem mieliśmy niezły ubaw. Kapitan zamknął bramkę niewielkiego statku i odbiliśmy od brzegu...

"Tryton" to szczególny statek. Płynął nim sam Jan Paweł II podczas pobytu w Wigrach w czerwcu 1999 r. Zresztą przypomina o tym złota tabliczka umieszczona na pokładzie, z podobizną papieża - Polaka i krótkim opisem jego wigierskiej przygody. O tym fakcie, jak i o danych faktograficznych jeziora i klasztoru opowiada głos z zamontowanego na statku megafonu. Kiedy już skończy swą opowieść, z głośników płyną dźwięki wesołych melodii, które stanowią wspaniałą ścieżkę dźwiękową dla podziwianych widoków - prawie bezchmurnego nieba, słońca odbitego w tafli wody, ginącego w falach pozostawionych przez silnik statku. Wiatru prawie nie ma, czuje się atmosferę lata.

Widok ze statku na wigierski klasztor. / Fot. Piotr BalkusPłyniemy wzdłuż brzegu, by potem nieco od niego odbić. W oddali, na pasach ciemnych lasów pojawia się mgła jak fatamorgana. Z drugiej strony, prawie nad głowami podróżnych, wschodzi różowy klasztor na wzniesieniu i pokazuje swoje piękne oblicze. Załoga pstryka fotki, milczy z zachwytu i trochę ze strachu, bo przecież pod nami ciemne, gęste, głębokie wody, a przed nami daleki horyzont. Klasztor na wzniesieniu przykrywają złote drzewa, zaczyna wiać lekki wiatr, który już nie opuści do końca podróży.

Wpływamy w cienki przesmyk, burta "Trytonu" ociera się o połać trzcin jak kot o nogi człowieka. Niektórzy próbują urwać łodyżkę trzciny, po czym rytualnie, w jakiejś smutnej zadumie rzucają ją na wodę, lub chowają na pamiątkę do plecaków i torebek. Z głośników dochodzi nas słowa pieśni "Pan kiedyś stanął nad brzegiem, Szukał ludzi gotowych pójść za nim...". Ukochana piosenka Jana Pawła II całkiem wpasowuje się w atmosferę naszego rejsu.

Na pokładzie panuje miła atmosfera, kapitan uczy dzieci sterować statkiem, starsi chowają się pod pokład, do oszklonej kajuty. Wiatr się wzmaga, targa włosy. Okrążamy jezioro, mijając nieruchomych, jakby zaklętych przez czas rybaków w łodziach, kilka samotnych żaglówek, kormorana siedzącego na wystającym z wody dylu i lecące nisko nad powierzchnią wody łabędzie. "Jesteśmy w sercu Wigierskiego Parku Narodowego" - obwieszcza głos z megafonu. Rozglądam sie dokoła. Czuję się dopuszczony do jakiejś wielkiej tajemnicy, sekretu przyrody, świata.

Wracamy do przystani, widząc wszystko jeszcze raz, jak na cofniętym filmie. Nie chce się schodzić z pokładu na ląd. Gdyby było można, pływałbym tym statkiem bez końca. Jeszcze długo, z brzegu, oglądam wigierskie jezioro. I chyba w pierwszych dniach jesieni jest ono piękne jak o żadnej innej porze roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

+!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście to "w" się zabłąkało. Przepraszam

Komentarz został ukrytyrozwiń

"jest ono piękne jak w żadną inną porą. "

kiedy wysyłam tekst do redakcji przyczepia się do każdego myslnika, przecinka.

a to zdanie to co to jest takiego?
po polskiemu??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Maj, czerwiec i wrzesień to najpiękniejsza pora na pływanie. Szczególnie na żaglach. Szkoda, ze we wrześniu dzień jest krótki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.